Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Work-life balance
Jógová pozice, která vás zbaví napětí

21

#399

Představte si následující situaci: po dlouhém dni v práci přijdete domů, bolí vás záda, jste unavení, ale stále trochu ve stresu, a to poslední, co chcete dělat, je cvičit, protože jediné, čeho jste v tu chvíli schopni, je „hodit si nohy nahoru“.

A to je přesně to, co byste měli udělat. Pozice „Viparita Karani“ neboli nohy opřené o stěnu je totiž ta, která vám po dlouhém dni pomůže. A ještě ke všemu budete mít dobrý pocit z toho, že cvičíte (nebo že se alespoň protahujete), protože Viparita Karani je regulérní jógová figura.

Jak na ni? Lehněte si na zem, nejlépe na karimatku, a jednoduše si dejte nohy nahoru tak, aby vaše tělo bylo do písmene L. Jak moc blízko se ke stěně dostanete, záleží na vaší flexibilitě a pružnosti. Důležité je ale to, aby se vám odkrvovaly nohy a aby zbytek těla zůstal ležet rovně a v klidu.

Až se do pozice dostanete, můžete si zatížit břicho a chodidla těžkým polštářem nebo jiným podobným závažím, díky kterému budete mít pocit, že se jakoby propadáte do země. Další variantou je, že si pod bedra dáte polštář nebo složené deky, které nohy dostanou ještě výše.

Pak už stačí jen ležet, nenechat se ničím rušit, zhluboka dýchat, a to nejlépe po dobu 10 až 15 minut. Výhody pozice? Podle všeho pomáhá bojovat proti úzkostem a stresu, bolestem zad a také zlepšuje spánek a krevní oběh. I když tato pozitiva nejsou nijak vědecky zmapována, pozici neupřete, že vám zcela jistě přinese daleko více, než když si jen tak lehnete na pohovku nebo na postel – minimálně díky ní nebudete čtvrt hodiny dělat nic jiného, vyhradíte si chvilku pro sebe, protáhnete zadní stranu nohou a dostanete krev zpět do srdce.

Mohlo by to vypadat asi takhle:

Tak nohy nahoru!

Dnešní rada

Peníze
Triky, díky kterým ušetříte

29

#398

Dnešní rada

Work-life balance
Páteční výzva: zatancujte si

23

#397

Dnešní rada

Motivace
Proč musíte jednou začas vystoupit z komfortní zóny

25

#396

Dnešní rada

Meditace
Proč by čtení knih měla být vaše priorita

49

#395

Dnešní rada

Digidetox
Výzva: obědy bez telefonu

24

#394

Dnešní rada

Meditace
Dvacet otázek, které vám udělají v hlavě jasno

32

#393

Dnešní rada

Zdraví
Návod, jak nakupovat v second handech

22

#392

Dnešní rada

Jídlo
Proč byste jednou začas měli v restauraci zaplatit celou útratu

18

#391

Dnešní rada

Lifehack
Triky, jak si po seznámení pamatovat jména

16

#390