Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Zdraví
Jsme poslední generace, která může zachránit přírodu. Co s tím?

40

#312

Světový fond na ochranu přírody (WWF) přišel minulý týden s alarmující zprávouběhem posledních 40 letech jsme vyhubili 60 procent zvířat. Od savců, ptáků až po mořské živočichy. Důvod? Znečišťování ovzduší, odlesňování a obecné nerespektování přírody. „Doteď jsme brali přírodu jako něco samozřejmého. To musí přestat,“ dodává generální ředitel fondu Marco Lambertini.

Jsme podle všeho první generace, která ví, že ničí planetu, a zároveň ta poslední, co s tím může něco udělat. Jak se k tomu tedy postavit? Tady je lehký nástin věcí, co byste mohli začít dělat nebo které byste měli dělat jinak.

–     Omezte spotřebu. Jednoduše se to říká, ale hůř se to provádí. Nejdůležitější ze všeho je si vůbec uvědomit, že právě nadměrná spotřeba stojí za většinou aktuálních ekologických problémů. Pomoci můžete třeba tím, že omezíte plýtvání vodou – připojte se k iniciativě Kapského Města a sprchujte se denně jen dvě minuty. Nebo se pokuste nejíst některé potraviny – hlavně ty ze skupiny tzv. superfood, kvůli kterým třeba mizí mexické lesy.

–     Uvědomte si, že „méně je více“ opravdu funguje. Méně věcí znamená nejen méně starostí, ale také menší ekologickou zátěž. Připojte se třeba k naší měsíční „shopping detox“ výzvě a vyzkoušejte si, jaké to je, 30 dní vydržet a nekoupit žádnou zbytečnost. Třeba se vám to zalíbí a vy přestanete nakupovat věci, které vlastně vůbec nepotřebujete.

–     Buďte k planetě šetrní a podívejte se třeba na devět tipů pro život s méně plasty nebo na tuto plastovou (nebo spíš neplastovou) výzvu. Nakupujte lokálně, nakupujte v second handech, kupujte věci z přírodních materiálů (protože ty z umělých vláken vypouštějí mikroplasty do oceánu), kupujte věci, které vydrží déle než jednu sezonu, a hlavně nakupujte s rozmyslem. Jezděte sdílenými auty nebo choďte pěšky a dělejte všechno pro to, aby vaše uhlíková stopa byla co možná nejmenší.

–     Zajímejte se o ekologickou problematiku. Už jste třeba viděli dokument BBC Blue Planet s hrozivými záběry plastového oceánu? Ne? Tak je asi načase. Pokud ano, určitě by vaší pozornosti nemělo uniknout těchto pět dalších environmentálně laděných dokumentů. A dívejte se také na tyhle smutné obrázky. Třeba se ve vás konečně probudí milovník planety.  

Dnešní rada

Meditace
Čemu byste měli denně věnovat alespoň 15 minut

25

#311

Dnešní rada

Peníze
Výzva: Zkuste si měsíc nic nekoupit

30

#310

Dnešní rada

Spánek
Jak usnout během několika minut

26

#309

Dnešní rada

Techhack
Web pro ty, kdo mají grafické ambice, ale chybí jim nápady

16

#308

Dnešní rada

Zdraví
Co dělat, když na vás jde podzimní splín

23

#307

Dnešní rada

Práce
Jak ukončit nudnou konverzaci a nikoho tím neurazit

27

#306

Dnešní rada

Zdraví
Proč byste nikdy neměli chodit do práce nemocní

25

#305

Dnešní rada

Zdraví
Jak přestat pít tolik kávy

21

#304

Dnešní rada

Morning start
Minutové ranní rituály, díky kterým budete mít lepší den

47

#303