Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Zdraví
Když už nevíte, jak dál, jděte se ven projít

24

#523

Představte si následující situaci: řešíte v práci problém, který, zdá se, nemá žádné východisko. Nebo: hodiny sedíte nad kreativním úkolem, ale nápady pořád nepřicházejí.

Existují v podstatě jen dva způsoby, jak vzniklý stav řešit – buď se zařeknete, že úkol doděláte, nehledě na to, že vám to nejde, nebo připustíte, že sedět u problému, u kterého jste se zasekli, nemá smysl.

Asi tušíte, že druhá varianta je lepší, a to nejen pro vás, ale i pro řešení daného úkolu. A existuje jedna aktivita, která je při hledání inspirace extrémně prospěšná. Ne, není to projíždění sociálních sítí ani hledání řešení na internetu. Pokud jste se zasekli, pomůže vám prachobyčejná chůze.

Její blahodárné účinky uznával například dánský filozof Søren Kierkegaard, Beethoven nebo Čajkovskij. Existuje dokonce latinská fráze „solvitur ambulando“, která doslova znamená „vyřešeno chůzí“ a její původ je připisován svatému Augustinovi.

Proč je chůze pro nás v těchto chvílích tak prospěšná?

Chůze, stejně jako jakákoli jiná fyzická aktivita, nutí srdce pracovat rychleji, a dostává vám tak do všech orgánů, včetně mozku, více okysličené krve. Ukázalo se, že i jen mírná fyzická aktivita má pozitivní dopad na paměť a pozornost, což jsou klíčové atributy k překonání pracovního záseku.

Dalším z důvodů, proč je to právě chůze, která vám pomůže se odblokovat, je fakt, že jí nemusíte věnovat pozornost, tudíž má vaše mysl prostor pro volné přemýšlení. Behaviorální psycholožka Marily Oppezzo v několika experimentech dokázala, že jsme kreativnější a schopnější generovat nové nápady, pokud při tom chodíme.

Vzhledem k tomu, že trávíme zhruba 90 procent času v uzavřených prostorech, nedostává se nám potřebné dávky vitaminu D. Vycházka venku tedy řeší i tento deficit, jenž má dopady jak na fyzické, tak na psychické zdraví.

Na konec – až se půjdete projít, vezměte v potaz studii Univerzity Jižní Karolíny. V ní se zjistilo, že chůze je blahodárnější v přírodě než v prostředí městských ulic. Ty jsou totiž hektické a ubírají nám potřebnou mentální kapacitu. Pokud tedy máte možnost, zajděte raději na pár minut do parku než do centra města.

Chůzi zdar!

Dnešní rada

Peníze
Proč byste měli děti učit peníze nejen šetřit, ale i dávat

20

#522

Dnešní rada

Cestování
Chcete si dovolenou opravdu užít? Tak ji neplánujte

17

#521

Dnešní rada

Motivace
Zbavte se lidí, kteří vám kazí náladu, radí Bára Rektorová ze Sushiqueen

23

#520

Dnešní rada

Vztahy
Chcete udělat dobrý první dojem? Tohle jsou pohyby, kterých se vyvarovat

22

#519

Dnešní rada

Zdraví
Tohle je 25 věcí, které můžete udělat teď, abyste chránili přírodu

16

#518

Dnešní rada

Techhack
Co dělat, když si polijete notebook

12

#517

Dnešní rada

Vztahy
Proč byste měli ostatní lidi oslovovat křestním jménem

24

#516

Dnešní rada

Spánek
Potřebujete usínat rychleji? Vyzkoušejte tyto triky

16

#515

Dnešní rada

Motivace
Jak dokázat to, po čem jste vždycky toužili

24

#514