Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Motivace
Klíčem k úspěchu je neúspěch

20

#250

Neuspěli jste na pohovoru? Ztrapnili jste se na mítinku? Nebo se vám nepovedlo něco v osobním životě?

Cítit se hrozně poté, co selžeme, je naprosto normální, připomíná profesor Bradley Staats ze Severokarolínské univerzity. A nechtít o tom mluvit podle všeho také. Přirozená touha zamést jakýkoli důkaz našeho neúspěchu pod koberec je podle něj naprosto běžnou reakcí.

Jak ale Staats doplňuje, pro úspěšné překonání pocitů neúspěchu je nejlepší s problémem chvilku pobýt a nejlépe si o něm s někým promluvit.

Pokud se vám nezadařilo právě třeba v práci, je nejlepší zeptat se ostatních na jejich názor, ale také na to, jak by vám se situací poradili. Ukážete tak, že za neúspěch přebíráte odpovědnost, ale i to, že ostatním věříte.

Tato harvardská studie navíc odhalila, že sdílení neúspěchu je obecně dobré pro osobní vztahy. I když vám druhá strana třeba nakonec neporadí, tím, že se s ostatními o svůj fuck-up podělíte, snižujete pocity závisti, a pokládáte tak základy pro otevřenější a upřímnější vztahy.

Mimochodem, profesor z Princetonské univerzity Johannes Haushofer v roce 2016 publikoval „CV of Failures“, které obsahuje seznam všech jeho neúspěchů seřazených pěkně chronologicky jako v normálním životopisu. Na otázku, proč to udělal, odpověděl následovně:

„Většina toho, co jsem zkoušel, nevyšla. Mé neúspěchy ale většinou nebyly přes úspěchy vidět. Všiml jsem si, že si většina lidí kolem mě myslí, že se mi stále jenom daří, což není pravda. Z toho důvodu pak připisují vinu za vlastní neúspěchy sobě, a ne skutečnosti, že svět je nepředvídatelné místo…“

Co z toho plyne? Nebojte se tedy o neúspěších mluvit. Jsou důležité pro to, abyste uspěli v budoucnu. Jsou zásadní pro budování upřímných vztahů. A třeba se vám podaří někoho poučit, aby nedělal to samé co vy.

Dnešní rada

Cestování
Jak co nejlépe využít cestu do práce?

25

#249

Dnešní rada

Digidetox
Čtyři strategie pro chytřejší používání telefonu

21

#248

Dnešní rada

Lifehack
Víte, že sebevědomí vám může zvýšit správná hudba?

22

#247

Dnešní rada

Morning start
Školní rok je tady. Jak mít s dětmi co nejméně hektická rána

20

#246

Dnešní rada

Motivace
Investujte svůj čas stejně uvážlivě jako peníze

19

#245

Dnešní rada

Jídlo
Jak zabránit tomu, aby vám zhnědlo avokádo

11

#244

Dnešní rada

Motivace
Zářijový restart. Víte, jak na něj?

30

#243

Dnešní rada

Cestování
Proč byste se měli přestat v kolonách lepit na auta před sebou

17

#242

Dnešní rada

Motivace
Pomoct si můžete sami aneb Co dělat, když nevíte, jak dál

18

#241