Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Techhack
Kontrolujete telefon více, než byste chtěli? Tohle by vám mohlo pomoct

17

#314

Průměrný uživatel zkontroluje svůj telefon více než 50krát denně. Pokud chcete svou závislost na „mobilních výherních automatech“, jak je nazývá odborník na etický vývoj technologií Tristan Harris, zastavit, uvědomte si následující.

Většinou kontrolujeme své telefony tak trochu nevědomky – už jsme se prostě naučili jednou začas sáhnout do kapsy a zkontrolovat, zda nás tam nečeká nějaká malá odměna ve formě lajku, srdíčka nebo komentáře. Naším cílem tedy je tyto už automatické a zažité cesty trochu nabourat.

Toho můžete dosáhnout jednoduše – třeba tím, že si budete pravidelně měnit pozice svých aplikací. To váš mozek donutí zamyslet se, proč jste telefon vlastně vůbec chtěli. A třeba si díky tomu uvědomíte, že ho držíte v ruce zase úplně zbytečně. Tady je několik způsobů, jak to udělat. Myslete na to, že byste to měli dělat alespoň jednou za měsíc.

–      Seřaďte si aplikace podle abecedy. Na hlavní stránce si nechte ty důležité, zbytek dejte za sebe pěkně podle prvního písmena. Výhoda? Budete se muset nad názvem aplikace napřed zamyslet, než ji spustíte.

–     Nebo podle barvy. Nejenže to bude vypadat hezky, ale ještě si budete muset vzpomenout, jak vypadá logo dané aplikace. A to už mozek pořádně zaměstnáte.

–     Můžete zkusit řadit podle funkcí do jednotlivých složek. Cesta k aplikacím pak bude trochu složitější, protože budete muset udělat minimálně o jedno kliknutí navíc. Můžete si vytvořit složky speciálně pro sociální sítě, práci nebo třeba pro cestování. Další variantou je nechat si aplikace, které používáte nejčastěji, v jedné složce, pro ty, které používáte jednou začas, vytvořit složku druhou a do poslední dát ty, které využíváte opravdu jen minimálně.

–     Další možností je seřadit si aplikace v řádcích. To znamená, že každý z nich pak bude mít svou funkci nebo zastřešující téma. Pokud by se vám tento postup líbil, můžete zkusit chytré řešení softwarového inženýra Alexandra Levachera – ten si vždy z každé kategorie vybere ty nejdůležitější tři aplikace a zbytek dá do složky na kraj řádku, kterou pojmenuje podle tématu/funkce. Vypadá to tedy nějak takto:

 Jak máte aplikace seřazené vy? Máte nějaká doporučení? A jak často jejich pozice střídáte? Napište nám na jakbytlepsi@forbes.cznebo do facebookové skupiny Jak být lepší.

Dnešní rada

Práce
Proč byste měli přestat oddělovat své osobní a pracovní já

19

#313

Dnešní rada

Zdraví
Jsme poslední generace, která může zachránit přírodu. Co s tím?

40

#312

Dnešní rada

Meditace
Čemu byste měli denně věnovat alespoň 15 minut

25

#311

Dnešní rada

Peníze
Výzva: Zkuste si měsíc nic nekoupit

30

#310

Dnešní rada

Spánek
Jak usnout během několika minut

26

#309

Dnešní rada

Techhack
Web pro ty, kdo mají grafické ambice, ale chybí jim nápady

16

#308

Dnešní rada

Zdraví
Co dělat, když na vás jde podzimní splín

23

#307

Dnešní rada

Práce
Jak ukončit nudnou konverzaci a nikoho tím neurazit

27

#306

Dnešní rada

Zdraví
Proč byste nikdy neměli chodit do práce nemocní

25

#305