Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Zdraví
Kupujte oblečení z přírodních materiálů

16

#404

Podle World Resource Institute nakoupil průměrný spotřebitel v roce 2014 o 60 procent více oblečení než v roce 2000, přitom si ho nechal o polovinu kratší dobu. Pro každého z nás je pak ročně vyrobeno v průměru 20 kousků oblečení. Pokud poroste spotřeba stejným tempem jako doteď, budeme na výrobu textilu v roce 2050 potřebovat třikrát více zdrojů, než které jsme potřebovali na začátku tisíciletí.

Navíc dnes je po celém světě až 60 procent oblečení vyráběno z umělých materiálů, jako je polyester, nylon nebo akryl. Jako látky mají jistě své výhody, ale při jejich koupi byste měli zvážit následující: jejich praní je nebezpečné pro planetu, konkrétně pro oceány.

Praním se totiž uvolňují jen těžko zachytitelné mikročástečky plastu, které potom mohou skončit ve světových vodách, kde se stávají součástí potravinového řetězce. Jednou z cest, jak tomu všemu zabránit nebo jak alespoň minimalizovat svou environmentální stopu, je nakupovat oblečení s co nejvyšším podílem přírodních materiálů. Tady je seznam těch nejvíce eco-friendly:

Konopí – nejenže konopí nepotřebuje tolik vody jako například bavlna, ale na jeho pěstování není třeba velkého množství pesticidů a herbicidů. Další výhodou je i to, že na stejně velké ploše vypěstujete daleko více konopí než právě například bavlny.

Len – podobný případ jako konopí. Nepotřebuje tolik vody a ani pesticidy. Navíc lněné oblečení vás bude v horkých dnech pěkně chladit.

Bavlna – je sice přírodní, ale na její výrobu jsou podle všeho zapotřebí až tři procenta celosvětové spotřeby vody. Navíc se při jejím pěstování používají pesticidy. Alternativou může být organická bavlna, k jejíž výrobě se herbicidy ani pesticidy nepoužívají.

Tak při dalším nákupu myslete nejen na to, jestli kousek skutečně potřebujete, ale vezměte v potaz i materiál, ze kterého je oblečení vyrobeno.

Dnešní rada

Meditace
Výzva: přečtěte svůj oblíbený příběh

17

#403

Dnešní rada

Work-life balance
Co udělat, abyste po víkendu přicházeli do práce šťastnější

26

#402

Dnešní rada

Zdraví
Bolí vás oči z počítače? Vyzkoušejte pravidlo 20-20-20

20

#401

Dnešní rada

Práce
Nebojte se prokrastinování. I při něm můžete něco udělat

21

#400

Dnešní rada

Zdraví
Co dělat, aby byla vaše plastová stopa co nejmenší

25

#399

Dnešní rada

Techhack
Jak si udržet přátele, když máte hodně práce

17

#398

Dnešní rada

Work-life balance
Jógová pozice, která vás zbaví napětí

22

#397

Dnešní rada

Peníze
Triky, díky kterým ušetříte

30

#396

Dnešní rada

Work-life balance
Páteční výzva: zatancujte si

23

#395