Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Organizace
Marie Kondo radí, jak uklízet s dětmi

8

#584

„Když jsem se poprvé stala matkou, cítila jsem frustraci z toho, že doma nemůžu uklidit tak, jak bych chtěla,“ píše organizační guru Marie Kondo na svém blogu. „S druhým dítětem mě energie na dřívější uklízecí techniky přešla úplně.“

Ani přes nedostatek času a energie na svou úspěšnou KonMari metodu ale nezanevřela a dnes se ji snaží předat i svým dětem. Ty už jsou ve věku, kdy jí mohou s úklidem (minimálně svých věcí) pomoci. Tohle jsou tipy, jak to s nimi tato drobná Japonka, která svými úklidovými radami pobláznila svět, zvládá.

Při úklidu vysvětlujte

Snad žádné dítě neuklízí s nadšením. Klíč k tomu, aby se vám děti nevzpouzely, je, abyste zpočátku uklízeli s nimi. V průběhu úklidu se jim snažte vysvětlit, proč to děláte. „Pokuste se jim předat, že uklízíte proto, abyste se všichni doma cítili v příjemně,“ radí Kondo. Nejenže děti svým povídáním zaměstnáte, ale také jim osvětlíte, proč nepořádek ovlivňuje všechny členy domácnosti.

Jděte příkladem

Jestli sami při úklidu dáváte najevo, že vás nebaví, od svých dětí nemůžete čekat nic jiného. „Když děti vidí své rodiče uklízet s úsměvem, budou o uklízení přemýšlet jako o pozitivní každodenní činnosti,“ míní Kondo.

Ukažte, že úklid může být zábava

Marie Kondo věří, že úklid a organizace domácnosti jsou aktivity, které jsou ve své podstatě zábavné. Učit to své děti podle ní můžete už od jednoho roku věku. „Jakmile děti začnou chodit, pobízejte je k tomu, aby si hned po hraní své hračky uklízely,“ radí. Může to být součást hry.

Najděte každé hračce místo

Máte pocit, že to u vás doma někdy vypadá jako v hračkářství? Tak společně s dětmi najděte každé hračce její místo – na poličce, v šuplíku nebo v krabici. Ujistěte se, že vaše ratolesti vědí, kam každá z nich patří, a dohlížejte na to, aby se vždy večer hračky objevily na svých určených místech.

Určete svůj prostor

Až budou všechny hračky uklizené, rozhlédněte se po bytě a určete si místa, která zábavě svých dětí postoupit nechcete. Jakmile budete mít jasně vytyčené hranice, při dalším úklidu svým dětem ukažte, kam by se jejich hračky dostat neměly. Přece nechcete mít z ložnice nebo kuchyně dětské hřiště.

Dnešní rada

Meditace
Naplánujte si den jen sami pro sebe

21

#583

Dnešní rada

Motivace
Deset zásad, jak posilovat svou vůli

27

#582

Dnešní rada

Lifehack
Potvrzeno. Small talk s cizím člověkem vám zlepší náladu

17

#581

Dnešní rada

Práce
Dusno nejen venku. Sedm kroků ke zmírnění napětí v kanceláři

8

#580

Dnešní rada

Vztahy
Chcete, aby vás ostatní brali vážně? Vynechte tyto fráze

27

#579

Dnešní rada

Motivace
Výzva: zapisujte si, co se vám povedlo

24

#578

Dnešní rada

Cestování
Míříte na dovolenou? Tipy, jak zabavit děti v autě i na pláži

17

#577

Dnešní rada

Práce
Rozdíl mezi dobrým a skvělým lídrem? Delegování

16

#576

Dnešní rada

Zdraví
Lepší nálada a paměť. Důvody, proč byste si dnes měli zacvičit

24

#575