Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Motivace
Měsíční výzva: Zažijte každý den něco nového

31

#253

Zkuste během září zažít každý den něco nového. Něco, co jste nikdy předtím neudělali. Nemusí to být věci typu skoku padákem nebo plavání s delfíny. Mohou to být malé věci, jako třeba že pojedete do práce jinou tramvají nebo že si dáte k obědu něco, co jste ještě nikdy neochutnali. Že si půjdete konečně zahrát squash nebo že uděláte svíčkovou, na kterou vám babička dala recept. Fantazii se meze nekladou. Třeba objevíte svůj nový koníček nebo naopak přijdete na to, že něco pro vás prostě není. Jde v podstatě o to, narušit zajetý stereotyp.

Co s námi nové zážitky vlastně dělají, a proč byste se tedy měli výzvy zúčastnit?

– Nové zážitky zlepšují paměť, tvrdí profesor Richard Morris z Edinburské univerzity. Proč tomu tak je? Díky narušení stereotypu si informace spojujeme s novými prožitky, a jsme si je tak schopni lépe zapamatovat.

Neznámé podněty a nové zkušenosti mají navíc podle této studie pozitivní dopady na kreativitu. Pokud mozek zásobujeme stále stejnými stimuly, nemůžeme od něj očekávat inovátorské myšlení…

Investice do zážitků a zkušeností je navíc podle Thomase Giloviche z Cornellovy univerzity jedna z hlavních cest ke spokojenosti. Zážitky spoluvytvářejí naši osobnost, formují identitu, a navíc podle něj přispívají k dobrému psychickému zdraví.

Abyste výzvu splnili důsledně, stáhněte si tuhle tabulku. Do ní si každý nový zážitek napište. Na konci měsíce nám ji pošlete na jakbytlepsi@forbes.cz a my vylosujeme výherce předplatného magazínu Forbes!

Dnešní rada

Cestování
Jak být lepším (a méně otravným) turistou

21

#252

Dnešní rada

Organizace
Jak se podělit o domácí práce

17

#251

Dnešní rada

Motivace
Klíčem k úspěchu je neúspěch

20

#250

Dnešní rada

Cestování
Jak co nejlépe využít cestu do práce?

25

#249

Dnešní rada

Digidetox
Čtyři strategie pro chytřejší používání telefonu

21

#248

Dnešní rada

Lifehack
Víte, že sebevědomí vám může zvýšit správná hudba?

22

#247

Dnešní rada

Morning start
Školní rok je tady. Jak mít s dětmi co nejméně hektická rána

20

#246

Dnešní rada

Motivace
Investujte svůj čas stejně uvážlivě jako peníze

19

#245

Dnešní rada

Jídlo
Jak zabránit tomu, aby vám zhnědlo avokádo

11

#244