Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Lifehack
Nákupní schéma, podle kterého byste se měli řídit

29

#426

Tohle je schéma „The Buyerarchy of Needs“ inspirované známou pyramidou potřeb amerického psychologa Abrahama Maslowa. Pokud se jím neřídíte nebo ho alespoň nemáte uložené někde vzadu v hlavě, rychle si ho osvojte – nejenže uděláte dobře své peněžence, ale také nebudete zbytečně kupovat věci, které nepotřebujete a které si můžete obstarat někde jinde.

Využijte to, co už máte doma

I když se to na první pohled asi někdy nezdá, věci každodenní potřeby nemusí mít jen jedno jediné využití. Předtím, než se vrhnete do obchodu, abyste si doplnili, co vám schází, zkuste na internetu hledat způsoby, jak si věc doma vyrobit nebo jak ji nahradit něčím, co už vlastníte. Věděli jste třeba, že si můžete z části plechovky vyrobit háček na zavěšení obrazu? 

Když to doma nemáte, vypůjčte si to

Nemáte doma kladivo nebo vrtačku? Potřebujete běžky na výlet? A vyplatí se vám všechno kupovat? Pokud si spočítáte cenu za jedno použití, pravděpodobně dojdete k závěru, že koupě těchto věcí zas tak nehoří. Zkuste se proto poptat u svých známých a kamarádů, jestli by se s vámi o věci nepodělili.Nebo si zajděte do Library of Things v Hybernské či do Goethe-Institutu, kde vám půjčí longboard. Pokud nejste z hlavního města, můžete využít službu pujcim.to nebo web Sharygo.cz. Stránka rentijo.cz zase zprostředkuje kontakt mezi poptávajícím a půjčovnami.

Když se vám to nepodaří půjčit, vyměňte to

Protože sami doma určitě taky najdete něco, co nepotřebujete a co by mohlo udělat službu někomu jinému. Můžete si třeba s přáteli uspořádat „swap night“, kam každý z vás přinese věci, které nepoužívá nebo nenosí, a vzájemně si je prohodíte. Uvidíte, že mezi sebou najdete poklady!

Když nevyměníte, kupujte v bazarech

Tam se vám totiž podaří nakoupit za zlomek ceny. Ať už to budou různé antiky, vetešnictví, bleší trhy, nebo třeba second handy. Tady máte návod, jak v nich nakupovat, když vám to není zas tak přirozené. Hlavní bod – nebojte se a buďte připraveni objevit poklady.

Pokud ani tak neseženete, vyrobte si to

Inspiraci můžete hledat na YouTube, které je DIY (Do It Yourself) návodů plné, nebo třeba na Pinterestu. Uvidíte, že ušetříte a zároveň si vyrábění užijete – z vámi vyrobeného totiž budete mít určitě i větší radost. No a třeba v sobě ještě objevíte skrytý talent. Co víc si přát.

No a jestli nezafunguje ani jedna z výše uvedených strategií, máte podle schématu dovoleno věc nakoupit.

Samozřejmě neříkáme, že si čas od času nemůžete udělat radost něčím, co vám v životě zas tak urgentně neschází. Jde jen o to, abyste pochopili, že čím více budete kupovat, tím více budou společnosti vyrábět, a vám se tak nikdy nepodaří uniknout ze začarovaného kruhu konzumu. Tak s rozumem!

Dnešní rada

Digidetox
Aplikace, které vás hodí do zenu

19

#425

Dnešní rada

Plánování
Co dělat, když na vás nefunguje dánské hygge

17

#424

Dnešní rada

Práce
Jak trávit pauzy, abyste si opravdu odpočinuli

24

#423

Dnešní rada

Organizace
Osvojte si slow motion multitasking

24

#422

Dnešní rada

Práce
Proč byste měli vyzkoušet tiché mítinky

20

#421

Dnešní rada

Cestování
Tipy, jak cestovat zeleně

22

#420

Dnešní rada

Meditace
Proč byste měli přestat chtít od všeho jen „to nejlepší“

16

#419

Dnešní rada

Lifehack
Návod, jak už nikdy nepoložit hloupou otázku

20

#418

Dnešní rada

Morning start
Jak byste nikdy neměli začínat svá rána

41

#417