Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Zdraví
Návod, jak nakupovat v second handech

22

#392

Věděli jste, že textilní průmysl je jedno z odvětví, která nejvíce zatěžují planetu?

Podle všeho je po ropném průmyslu druhý nejhorší a mimo jiné s sebou přináší hrozby znečištění vody, půdy a ovzduší – je to mimochodem odvětví, které je zodpovědné za 10 procent emisí oxidu uhličitého a které výrazně znečišťuje oceány. A to je jen stručný výčet.

To je podle nás důvod, proč byste se před každou koupí nového kusu oblečení měli zamyslet, zda ho vlastně potřebujete. A je to také důvod, proč byste čas od času měli místo oděvních řetězců zajít do second handů.

Pokud nejste v nakupování oblečení z druhé ruky zběhlí, tady máte stručný návod na to, jak se mezi věšáky neztratit.

– Hlavní bod – nebojte se. Ne všechny sekáče musí nutně vypadat tak úhledně jako ty z Macklemorova klipu. To ale není důvod pro to, abyste se do nich báli vstoupit. Věřte, že ve většině z nich narazíte na kousky, které byste v klasických obchodech hledali jen těžko. A to je přesně ta myšlenka, se kterou byste měli do second handů chodit: je to o hledání pokladů, které druzí odložili, ale které vám udělají dobrou službu.

– Vyhraďte si na nákupy čas. Smiřte se s tím, že nákupy v sekáčích vám můžou zabrat více času než ty klasické – důvod je jednoduchý: věcí je hodně a nejlepší strategií je všechny je projít.

– Projděte celý obchod. Při normálním nakupování jste asi zvyklí, že jdete jen do dámského nebo pánského oddělení. To ale v sekáčích dodržovat nemusíte. Pokud vás nezaujme nic ve vaší sekci, nebojte se zabrousit k opačnému pohlaví, nebo pokud jste menšího vzrůstu, klidně i do dětského. Pamatujte, že nikdy nevíte, na co narazíte.

Zkoušejte i věci jiných velikostí, protože second handy nejsou konfekce a oversized věci jsou dost v módě. Nebojte se tedy opustit komfortní zónu svojí třicetosmičky a zkuste si i něco, co už od pohledu není vaše velikost.

– Mějte v paměti, kdy nakupujete. To, že si nevyberete nic, když mají second handy vše za 20 korun, nemusí automaticky znamenat, že tenhle styl nakupování není pro vás. Některé obchody s oblečením z druhé ruky naskladní zboží, které v průběhu měsíce zlevňují, takže na konci zbývají „ty horší kousky“. Zkuste proto vychytat dobu, kdy bude v obchodech oblečení staronové.

– Nekupujte jen proto, že je to levné. Návštěva second handu občas svádí k tomu, že si koupíme i věci, které ve skutečnosti nepotřebujeme. Což jde ale proti logice celé věci. Stejně jako v normálním obchodě se před koupí kousku zamyslete, zda nejste ovlivněni pouze jeho nízkou cenou.

Nakupujete v second handech? A jaká je vaše strategie? Napište nám na jakbytlepsi@forbes.cz nebo se připojte do naší facebookové skupiny. Mimochodem, už odebíráte náš newsletter?

Dnešní rada

Jídlo
Proč byste jednou začas měli v restauraci zaplatit celou útratu

18

#391

Dnešní rada

Lifehack
Triky, jak si po seznámení pamatovat jména

16

#390

Dnešní rada

Práce
Věty, které by nikdy neměly zaznít při prezentaci

20

#389

Dnešní rada

Digidetox
Jak si udělat pořádek v digitálním životě

18

#388

Dnešní rada

Work-life balance
Jak nenosit špatnou náladu z práce domů

23

#387

Dnešní rada

Jídlo
Jak vám může sdílení jídla pomoci při vyjednávání

17

#386

Dnešní rada

Lifehack
Už vás nebaví filtry? Roční výzva, díky které budete lépe fotit

37

#385

Dnešní rada

Meditace
Proč byste měli oprášit staré dobré deskovky

12

#384

Dnešní rada

Jídlo
Proč byste si měli dát obědovou pauzu jako Norové

18

#383