Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Lifehack
Návod, jak už nikdy nepoložit hloupou otázku

20

#418

I když se říká, že žádná otázka není hloupá, čas od času každý z nás pronese takovou, na kterou se nedá moc odpovědět, a která tudíž nikam moc nevede. Co dělat, aby se vám to nestávalo, radí autorka knihy Reality-Based Leadership: Ditch the Drama, Restore Sanity to the Workplace, & Turn Excuses into Results Cy Wakeman.

Dejme si příklad: jdete z porady, na které zjistíte, že vám spolupracovníci zamlčují informace. Možná vám přijde přirozené zeptat se kolegyně: „Proč už se ke mně nedostává to důležité?“ Nebo: šéf neustále mění plány vašeho projektu a vy moc nevíte, jak s ním držet krok. Možná se pak ostatních členů týmu ptáte: „Proč se to neustále mění?“

Uznejte ale sami, že odpovědi na výše uvedené otázky, ať už by byly jakékoli, by nepřinášely žádnou informační hodnotu. Otázky totiž naznačují, že za problém může a priori někdo jiný, pracují s konceptem viny a jsou vlastně spíše takovým postěžováním si, než že by opravdu něco řešily.

Tady je návod, jak je proměnit v otázky, které při řešení problému dávají smysl:

1.    Změňte úvodní „kdo“, „proč“ a „kdy“ na „jak“ nebo „co“. Tak třeba z otázky „Proč neustále měníme zadání projektu?“ může vzniknout „Jak se můžu zapojit do plánovaných změn?“ nebo „Co můžu udělat, abych se chytil?“.  Ale pozor! Začínat otázky s „kdo“, „proč“ a „kdy“ je zase dobré v případě, že si ujasňujete jednotlivé a konkrétní kroky. Například: „Kdy je deadline tohoto projektu?“

2.    Zapojte se a místo toho, abyste se zeptali „Proč už se ke mně nedostává to důležité?“ nebo „Proč mě nikdo nezve na tuhle poradu?“, položte otázku „Jak s vámi můžu držet krok?“ nebo „Co můžu udělat pro to, abych s vámi mohl/a jít na tuhle poradu?“.

3.    Prostě změňte obecné otázky na takové, které budou odrážet konkrétní kroky a které nebudou automaticky pracovat s tím, že vina je na straně druhých.

Neříkáme, že následujícím postupem se musíte řídit pokaždé a že je vhodné ho aplikovat vždy. Mějte jen na paměti, že je dobré obecné otázky, které vám nic nedají, transformovat na takové, které vás mohou (nejen) v práci posunout ke konkrétním krokům.

Dnešní rada

Morning start
Jak byste nikdy neměli začínat svá rána

41

#417

Dnešní rada

Zdraví
Chcete zdravě jíst? Napřed začněte cvičit

20

#416

Dnešní rada

Peníze
S těmi nejběžnějšími věcmi trávíte nejvíce času, tak do nich investujte

35

#415

#414

Dnešní rada

Plánování
Jak nepolevit z dobrých návyků

22

#413

Dnešní rada

Lifehack
John Oliver radí, jak se vypořádat s neustálým přísunem informací

18

#412

Dnešní rada

Nezařazené
Nejste empatičtí? Tak to natrénujte

20

#411

Dnešní rada

Plánování
Valentýnská rada pro spokojený vztah: Láska není všechno

19

#410

Dnešní rada

Vztahy
Proč byste měli ostatním přestat říkat, že máte moc práce

22

#409