Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Práce
Nebojte se ukázat své slabiny. Pomůže vám to nejen v práci

23

#221

Ukazuje se totiž, že když lidé přiznají, že jsou zranitelní, jsou jim ostatní daleko ochotnější pomáhat a (problémovou) situaci vyřešit.

Pokud se třeba v práci bojíte říct o pomoc, vezměte si tento příklad:

V roce 2009 uspořádala americká vojenská agentura Defence Advanced Research Project Agency(DARPA) soutěž, která měla za cíl zmapovat, jak funguje spolupráce na internetu a komunikace na sociálních sítích. Cílem soutěže bylo nalézt 10 červených balonků rozesetých po celém území Spojených států.

Výherní strategie týmu z MIT? Ukázat, že na to rozhodně sám nestačí a že potřebuje pomoci. Členům massachusettského týmu se během pár hodin podařilo díky tomuto přístupu nalákat více než čtyři tisíce dobrovolníků, kteří se do hledání balonků zapojili. A to na principu řetězového kontaktování. Motivace? Ten, kdo balonek našel, dostal dva tisíce dolarů. Ten, kdo dotyčného do výzvy přes internetový link přizval, obdržel tisíc dolarů. Tomu, kdo pozval tuto osobu, připadlo 500 dolarů atd.

Na tomto případu se dá dobře pochopit, jak to, že ukážete slabost, zvyšuje chuť ostatních na řešení problému pracovat. Jistě vás zde napadne, jestli primární motivací nebyly peníze. Ukázalo se, že nikoli. Ostatní týmy také použily finanční odměnu jako motivaci, nedokázaly ale v lidech vyvolat pocit, že potřebují při hledání právě jejich pomoc.

A v tom spočíval úspěch výherního týmu. Zpráva, kterou vysílal, byla totiž jasná: „Můžeš nám pomoci. Potřebujeme tě.“ Profesor Jeff Polzer z Harvardu dodává:

„Když ukážete, že jste zranitelní, pomůže to celému týmu hnout se z místa a společně na situaci pracovat, beze strachu a pochyb. Nám všem to pomáhá vnímat tým jako jednu jednotku.“

Myslete na to, že spolupráce a kooperace nepřicházejí samy od sebe a jen tak. Odvíjejí se od toho, jak funguje skupina, a někdy to tedy znamená, že musíte ukázat, že od ostatních potřebujete jejich pomoc.

Dnešní rada

Jídlo
Proč jít v rychlém občerstvení ke kase, a ne k samoobslužným kioskům

17

#220

Dnešní rada

Zdraví
Devět tipů pro život s méně plasty

37

#219

Dnešní rada

Plánování
Kdy posílat e-maily, abyste na ně dostali co nejrychlejší odpověď

26

#218

Dnešní rada

Vztahy
Proč byste měli přestat říkat „Já vím, jak se cítíš“

22

#217

Dnešní rada

Organizace
Jak nejlépe uspořádat nádobí v myčce?

21

#216

Dnešní rada

Cestování
Jak nenechat telefon, aby vám zkazil dovolenou

18

#215

Dnešní rada

Vztahy
Jaké je pravidlo č. 1 při online randění?

24

#214

Dnešní rada

Spánek
Jak usnout, když je venku vedro k padnutí

24

#213

Dnešní rada

Lifehack
Jak přežít padesátku podle Petra Šimůnka

36

#212