Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Motivace
Nedokážete se soustředit? Tak zkuste tahle cvičení

18

#318

Máme pro vás špatnou zprávu – se zrychlujícím se tempem našich životů se musíme ztracenému umění koncentrace znovu učit. Pokud se tedy máte problém soustředit, nejen v práci, ale třeba i u čtení knížek nebo u sledování filmů, tohle jsou metody, jak si tuto dovednost, která je mimochodem klíčová pro hlubokou práci, znovu osvojit. Díky těmto cvičením se naučíte koncentrovat pouze na jednu věc, což se vám bude při práci zaručeně hodit.

–   Vezměte si hodiny nebo budík s vteřinovou ručičkou a věnujte jejímu pohybu veškerou svou pozornost. Zkuste vydržet celé její kolo – od dvanáctky ke dvanáctce. Možná si říkáte, že koncentrovat se minutu zvládnete bez problémů, ale budete se divit – udržet pozornost je daleko těžší, než se zdá. Pokaždé, když vás přepadnou myšlenky na něco jiného nebo budete cítit, že se na ručičku vlastně nesoustřeďujete, počkejte, než dojde opět na dvanáctku, a začněte znovu. Pokud se vám to bude dařit, postupně čas navyšujte a zkuste vydržet třeba tři minuty v kuse. Schválně nám pak napište, kolikrát jste se museli vracet na začátek a jak dlouho vám trvalo, než jste cvičení dokončili.

–    Pozornost můžete cvičit i při poslechu hudby. Zkuste si denně vyhradit pár chvil nebo si je udělejte tehdy, kdy hudbu máte jen jako kulisu, a soustřeďujte se na její tóny, na hlas zpěváka/zpěvačky, text, hudební přechody nebo třeba na použité nástroje. Naučíte tím svou mysl vnímat pouze jednu věc, a to pořádně.

–    Nebo se soustřeďujte jen na jeden objekt. Schopnost ale můžete trénovat třeba v tramvaji. Zkuste se jednu celou stanici soustřeďovat na nějaký vámi vybraný cíl – na boty člověka, který sedí naproti vám, na prázdnou sedačku nebo klidně na to, jak se k sobě ostatní chovají. Jen si dávejte pozor, abyste u toho nevypadali podezřele. Osvojíte si tak dovednost dávat pozor jen na jednu konkrétní věc/aktivitu.

–    Vyzkoušet můžete také techniku, kdy se budete rušivým podnětům, které vaši pozornost odvádějí jinam, záměrně vyhýbat. Pokud vás třeba vyrušují rozhovory kolegů v práci, zakažte si se na ně vůbec dívat. Nebo až vám přijde e-mail, nedovolte si ho zkontrolovat. Jde v podstatě o takový not-to-do list v praxi. Pokud budete cítit, že vás ostatní stejně ruší, přiveďte se zpátky mantrou „buď teď a tady“ a pokuste se znovu zaměřit na věc, na které pracujete.

–    Soustředění můžete natrénovat i metodou tzv. „pomalého čtení“. A to zejména pokud jste zvyklí číst málo a ve spěchu. Jde o to, abyste psaný text četli tak, že si z něho nakonec něco odnesete. Můžete začít se čtvrthodinkou denně a interval postupně navyšovat. Dejte si klidně román nebo odborný článek. A dělejte si poznámky k tomu, co vás při čtení napadá. Jen si při čtení zakažte používat telefon a jiné potenciální rušiče. Uvidíte, že se vám to při vaší práci bude hodit.

–    Nemůžeme nezmínit meditaci, která je vlastně na principu „buď tady a teď“ postavena. Vyzkoušejte třeba tohle nebo tohle cvičení.

–    Nebo vyzkoušejte tato cvičení koncentrace z roku 1918. Asi vám budou připadat trochu šílená, ale prý fungují. Můžete si vyzkoušet třeba 15 minut sedět a soustřeďovat se jenom na pohyby zápěstí nebo můžete soustředění trénovat hypnózou sklenice vody.

Jak si zlepšujete soustředění vy? A máte s ním vlastně vůbec problém? Napište nám to na jakbytlepsi@forbes.cznebo do naší facebookové skupiny.

Dnešní rada

Vztahy
Jak druhé přesvědčit, aby dělali to, co chcete vy

19

#317

Dnešní rada

Motivace
Máte problém s motivací? Tak si stáhněte tuhle tabulku

31

#316

Dnešní rada

Zdraví
Jak se ze všeho toho ruchu nezbláznit

16

#315

Dnešní rada

Techhack
Kontrolujete telefon více, než byste chtěli? Tohle by vám mohlo pomoct

17

#314

Dnešní rada

Práce
Proč byste měli přestat oddělovat své osobní a pracovní já

19

#313

Dnešní rada

Zdraví
Jsme poslední generace, která může zachránit přírodu. Co s tím?

40

#312

Dnešní rada

Meditace
Čemu byste měli denně věnovat alespoň 15 minut

25

#311

Dnešní rada

Peníze
Výzva: Zkuste si měsíc nic nekoupit

30

#310

Dnešní rada

Spánek
Jak usnout během několika minut

26

#309