Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Spánek
Nemůžete spát? Vyzkoušejte těžké deky

23

#436

Téměř polovina všech Čechů má čas od času problémy se spaním. Odborníci se shodují na tom, že mezi hlavní příčiny patří stres, který nám večer nedovoluje vypnout a kvůli kterému se v posteli převalujeme někdy až dlouhé hodiny.

Mezi poslední trendy, které mají pomoci překonat nespavost, patří těžká deka, tedy přikrývka, která je navržena tak, aby vážila zhruba desetinu toho, co vy. Trend odstartovala společnost Gravity Blanket, které se na projekt podařilo na Kickstarteru místo plánovaných 21 tisíc dolarů vybrat téměř pět milionů dolarů.

Těžké deky mají navodit pocit, že vás někdo objímá, zároveň vám svou tíhou zabraňují v častém převalování. Vzhledem k tomu, že přikrývka může vážit až 12 kilo, si možná rozmyslíte, zda stojí za to se natáhnout pro telefon na nočním stolku. Mimo to mají tyto peřiny snižovat hladinu stresového hormonu kortizolu a naopak podporovat produkci melatoninu a serotoninu, které by vás měly zklidnit a pomoci vám usnout.

Používání těžkých přikrývek ale není žádná novinka, připomíná novinářka Jia Tolentino v magazínu The New Yorker, která přikrývku vyzkoušela a napsala o ní pochvalný článek. Dříve se využívaly například v terapii na zklidnění lidí (a zvířat) s psychickými obtížemi.

Kde takovou těžkou deku pořídit? Výrobců je už několik, ale připravte se na to, že si za kvalitní a ničím nerušený spánek připlatíte. Originální Gravity Blanket vás vyjde nanecelých šest tisíc korun. Levnější verzi nabízí britská společnost Gravity, která přikrývku nabízí za necelé čtyři a půl tisíce korun. Na Amazonu najdete ale i deky za něco málo přes dva tisíce korun. Koupit je můžete i v českých e-shopech, třeba tady.

Máte s těžkou dekou zkušenost? Napište nám na jakbytlepsi@forbes.cznebo se o to podělte v naší facebookové skupině. Mimochodem, už odebíráte náš newsletter?

Pokud vás zajímá, jak jinak se dá obchodovat se spánkem, dejte si článek redaktorky Kláry Elšíkové.

Dnešní rada

Práce
Co poslouchat při práci? Záleží, na čem zrovna děláte

26

#435

Dnešní rada

Lifehack
Dvě otázky, které si musíte položit, pokud se chcete zlepšit

18

#434

Dnešní rada

Vztahy
Pozitivní nemůžete být pořád aneb Zapisujte si, co vás štve

22

#433

Dnešní rada

Work-life balance
Dneska nic nedělejte. Máte na to nárok

26

#432

Dnešní rada

Peníze
Co dělají miliardáři a vy byste měli také

22

#431

Dnešní rada

Lifehack
Dejte si čtyřicetidenní postní výzvu

21

#430

Dnešní rada

Práce
Rada pro ty, kteří neumějí říkat ne další práci

21

#429

Dnešní rada

Práce
Jak poznat, že byste měli v práci zpomalit

25

#428

Dnešní rada

Meditace
Desetiminutové cvičení, díky kterému budete v menším stresu

23

#427