Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Techhack
Nestačí vám data? Tady jsou triky, jak jich mít dost i na konci měsíce

16

#350

Neomezená data? Lucky you. Pokud máte omezené balíčky, tady jsou tipy a triky, jak jich vyčerpat co nejméně a nekupovat si žádná navíc.

Nejdřív jděte do vlastního nastavení

To, že projíždíte Facebook jen minimálně, automaticky neznamená, že data šetříte. Nastavení telefonu vám totiž nemusí vždycky hrát do karet. Pokud máte iOS, vypněte si wi-fi asistenta, který vám automaticky přepíná připojení na mobilní data, pokud máte slabý wi-fi signál. Jakmile už budete ve složce „Mobilní data“, podívejte se, kolik každá aplikace „sežere“ dat, a zvažte, jestli takové Pages nebo Numbers vůbec musí mít přístup k internetu – vypnout ho můžete jednoduše přetažením zelené ikonky.

Vypnout byste si také měli automatické aktualizace aplikací – v nastavení si můžete navolit, že se vám aplikace budou stahovat pouze tehdy, když jste připojeni na wi-fi. Tuto možnost najdete v Nastavení, v záložce „iTunes a App Store“.

Pokud i přesto máte pocit, že vám data nestačí, zrušte si automatické aktualizace aplikací na pozadí, možnost najdete v nastavení každé jednotlivé aplikace. Pak budete mít jistotu, že vám daná služba bere data jen v případě, když ji opravdu používáte.

Ti, kdo mají Android, mají o trochu více možností. Zapněte si v Nastavení funkci „Spořič dat“, která zamezí aktualizacím aplikací na pozadí. Nastavit si také můžete „datový limit“ a s ním i varování, které vás upozorní, pokud se budete blížit jeho vyčerpání. Vše najdete pod složkou „Využití mobilních dat“.

A pak se podívejte na to, jak používáte jednotlivé aplikace

Pokud používáte třeba Spotify, ujistěte se, že máte všechna svá oblíbená alba stažená, a že kvůli nim tedy zbytečně nepřicházíte o data. Služba umožňuje uložit víc než tři tisíce písniček, takže prostoru máte spoustu. Jestli zase z domu nevyjdete bez navigace, uložte si svou plánovanou trasu do offline módu. Návod na to máte tady. V rámci úspor dat byste také měli vypnout automatická přehrávání videí na Facebooku a Instagramu. A místo Twitteru si stáhněte Twitter Lite, který je víc data friendly. Na Androidu si můžete také nastavit „lehčí“ verzi internetového prohlížeče Google Chrome.

A nakonec – buďte v obraze

Abyste mohli šetřit, musíte vědět kde, a jestli je to vůbec třeba. Na iOS zkuste aplikaci Smartapp a na Androidu zase My Data Manager.

Jak šetříte data vy? Dejte nám vědět na jakbytlepsi@forbes.cz nebo nám napište do facebookové skupiny. Mimochodem, už odebíráte náš newsletter?

Dnešní rada

Vztahy
Cítíte se dobře, když se ostatním nedaří? Netrestejte se

14

#349

Dnešní rada

Lifehack
Otázka, kterou si musíte položit před každým rozhodnutím

25

#348

Dnešní rada

Zdraví
Jak si užít zimu, i když ji vlastně nesnášíte

17

#347

Dnešní rada

Vztahy
Máte pocit, že nejste dost dobří? Tady je trik Michelle Obama

21

#346

Dnešní rada

Lifehack
Chybí vám něco v domácnosti? Tak si to půjčte

17

#345

Dnešní rada

Vztahy
Připravte se dopředu aneb Jak přežít svátky

17

#344

Dnešní rada

Motivace
Proč byste vždycky měli poděkovat svému baristovi

15

#343

Dnešní rada

Plánování
Osm věcí, které musíte udělat o víkendu, abyste měli produktivní týden

19

#342

Dnešní rada

Lifehack
Frontová etiketa – co dělat, abyste čekali co nejkratší dobu

21

#341