Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Cestování
Nevíte, kdo jste? Odjeďte do zahraničí

30

#472

Hledáte se? Nejlepší lék je pobyt v zahraničí. 

I tak by mohla znít rada Hajo Adama z Riceovy univerzity. V jedné ze svých posledních studií zjistil, že lidé, kteří strávili nějaký čas v zahraničí, mají daleko jasněji v tom, kdo vlastně jsou. Respektive netráví tolik času „hledáním sebe sama“ jako ti, kteří jsou věrni svému domovu.

Důvod? Jiná kultura, jiné podmínky a celkově jiné nastavení vám umožní pochopit, co chcete a co od ostatních (a od sebe) očekáváte. Někdy to totiž chce potkat lidi z úplně jiného prostředí, aby vám došlo, jaké jsou vaše priority, míní Adam.

Ve Francii vám třeba dojde, jak moc nesnášíte uspěchaný život doma, ve Španělsku můžete podlehnout kouzlu principu „mañana“, tedy „Bude to, ale až zítra“, sever vám zase může připomenout důležitost soužití s přírodou. Anebo to bude přesně naopak.

Každopádně se ukazuje, že když máte o sobě jasno, jste sebevědomější, děláte lepší rozhodnutí, máte stabilnější vztahy, komunikujete jasněji, méně lžete a podvádíte, a jste dokonce lepšími pracovníky a lídry.

Mimochodem, Adam také zjistil, že pobyt v zahraničí může nastartovat vaše kreativní myšlení. Jakmile totiž vypadnete z každodenního stereotypu, jste nuceni mít oči otevřené a všímáte si věcí, které byste normálně v rámci osobní psychohygieny vypouštěli.

I když dnešní radu není jednoduché aplikovat, je dobré vědět, že výjezd do zahraničí – ať už pracovní, studijní, nebo jen poznávací –, vám může v dlouhodobém horizontu zlepšit život. A to i když si z cest odvezete negativní zážitky. Tak na to myslete, až budete mít problém posoudit, kdo vlastně jste.

Pracovali jste nebo pracujete v zahraničí? Podělte se o své zážitky na jakbytlepsi@forbes.cz nebo v naší facebookové skupině. Mimochodem, už odebíráte náš newsletter?

Dnešní rada

Peníze
Jak a kam přispět na katedrálu Notre-Dame

11

#471

Dnešní rada

Jídlo
Uspořádejte si kuchyň jako profesionální šéfkuchaři

16

#470

Dnešní rada

Lifehack
Pravidlo 50/50, které vám posílí paměť

22

#469

Dnešní rada

Lifehack
Web pro ty, kteří už nedokážou napsat ani písmenko

14

#468

Dnešní rada

Peníze
Jarní výzva, díky které si ušetříte na letenku

24

#467

Dnešní rada

Lifehack
Co dělat, aby vám bazalka ze supermarketu vydržela déle než týden

12

#466

Dnešní rada

Meditace
Lék proti stresu? Dvacet minut v přírodě

22

#465

Dnešní rada

Lifehack
Nedokážete se soustředit na čtení? Držte jazyk za zuby

16

#464

Dnešní rada

Plánování
Co dělat, když u vás nefungují hacky na produktivitu

17

#463