Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Plánování
Osm věcí, které musíte udělat o víkendu, abyste měli produktivní týden

19

#342

Stává se vám, že jste někdy po víkendu unavenější než před ním? Tak to ho asi netrávíte správně, tvrdí kouč Travis Bradberry. Tady je osm aktivit, které byste podle něj měli o víkendu stihnout, abyste do nového týdne naskočili odpočatí a plní sil.

Odpojte se

Být neustále na drátě je podle Bradberryho ta největší chyba, kterou během víkendu děláme. Nikdy si totiž s telefonem v ruce nejsme schopni opravdu odpočinout, protože přístup do pracovního e-mailu máme zkrátka na dosah. Nemusíte si na víkend nutně zavírat telefon do šuplíku, stačí, když na jeho používání vyhradíte speciální čas – třeba v sobotu odpoledne, když jsou děti pryč, nebo v neděli po večeři. V jiných chvílích ho nepoužívejte.

Minimalizujte domácí práce

Uklízíte o víkendu? Podle Bradberryho je to chyba plánování. I když se možná díky tomu cítíte produktivní, zbytečně si tím děláte z pětidenního pracovního týdne sedmidenní, a ubíráte si tak možnost opravdu relaxovat. Snažte se tedy úklid, praní a další domácí nezbytnosti plánovat na všední dny a během soboty a neděle dělat doma jen minimum věcí.

Hýbejte se

Pohyb (a to hlavně ten venkovní) je skvělým zdrojem endorfinů a nových nápadů. Běh, procházka, práce na zahradě nebo bruslení na rybníku udrží vaši mysl v přítomnosti, zároveň vám ale pomůžou přijít s novými nápady. Že na to nemáte čas? Ale no tak, odkdy je 48 hodin málo?

Nahlédněte

O víkendu se nemusíte od práce odpojit úplně. Jen nepracujte. Volný čas můžete využít k tomu, abyste se na svou práci podívali trochu s odstupem. Odhlédněte od každodenních rutinních úkolů, které děláte, a zamyslete se nad svým pracovním údělem trochu více ze široka. Třeba se vám podaří přijít na něco, co vám do té doby unikalo.

Dělejte, co vás baví

Asi vás to nepřekvapí, ale dělat, co vám přináší radost, je pro vaše psychické zdraví naprosto klíčové. Proto by daná aktivita, ať už je to vaření, chození po galeriích, nebo čtení knížek, měla mít ve vašem víkendovém harmonogramu zaručené místo. Každý týden.

Buďte s rodinou

Protože kdy jindy než o víkendu? Děti vezměte do parku, postavte s nimi sněhuláka, manželku vytáhněte do kina nebo do její oblíbené restaurace, s mámou si domluvte odpolední kávu a zákusek a babičce alespoň zavolejte. Věřte, že budete rádi, že jste to udělali.

Naplánujte si malé dobrodružství

I když byste měli dělat, co vám přináší radost zaručeně, nikdy není na škodu zkoušet nové věci a trochu experimentovat. Zajděte do nově otevřené restaurace, vyzkoušejte nový sport nebo jděte na koncert kapely, kterou jste nikdy neslyšeli. Hlavně nedopusťte, aby se z vašich víkendů stala rutina. O čem byste pak vyprávěli kolegům v práci?

Plánujte

Znáte to pořekadlo, že štěstí přeje připraveným? Podle Bradberryho funguje. Věnujte každou neděli alespoň 20 minut, abyste si naplánovali, jak vlastně bude vypadat váš následující týden. Ujasněte si, co všechno je třeba udělat, na co je třeba se v práci soustředit, co ještě musíte zařídit a co naopak počká na další týden. Nemusíte si dělat to-do list, klidně stačí, když si o tom promluvíte se svou drahou polovičkou. Uvidíte, že budete mít jasno.

Hezký víkend!

Dnešní rada

Lifehack
Frontová etiketa – co dělat, abyste čekali co nejkratší dobu

21

#341

Dnešní rada

Organizace
Tři kroky, díky kterým se naučíte všechno, co chcete

32

#340

Dnešní rada

Vztahy
Jak strašit děti, abyste jim nezpůsobili doživotní trauma

14

#339

Dnešní rada

Jídlo
Buďte vegany. Alespoň jeden den v týdnu

42

#338

Dnešní rada

Motivace
Podcasty, které by neměly uniknout vaší pozornosti

36

#337

Dnešní rada

Cestování
Věci, které byste si nikdy neměli zapomenout vzít na dlouhý let

22

#336

Dnešní rada

Motivace
Adventní výzva: Místo braní dávejte

23

#335

Dnešní rada

Práce
V práci nikdy nebudete stíhat. Tak se s tím smiřte

24

#334

Dnešní rada

Vztahy
Vezměte babičku na kafe. A dědu na pivo

27

#333