Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Organizace
Osvojte si slow motion multitasking

24

#420

Když se řekne multitasking, většina z nás si asi představípsaní e-mailů na poradě, telefonování za jízdy v autě nebo vyřizování esemesek ve chvíli, kdy se koukáme na film. Všichni se asi shodneme na tom, že když kombinujeme více aktivit najednou, ani jednu činnost neděláme vlastně pořádně.

Podle ekonoma a novináře Tima Harforda existuje ale i takový multitasking, který může být prospěšný a díky kterému v sobě můžeme probudit spícího kreativce. Říká mu slow motion multitasking.

Tady je příklad: Albert Einstein publikoval během roku 1905 hned čtyři práce na rozdílná témata – jedna z nich byla mimochodem ta o relativitě. 

Při slow motion multitaskingu jde v podstatě o to, že máte rozjeto více projektů najednou, mezi kterými přecházíte a snažíte se při tom využít znalosti z jednoho „oboru“ v těch ostatních. „Pokud multitasking zpomalíme, zjistíme, že funguje perfektně,“ dodává Harford.

A podporuje to například i tato studie, která zjistila, že nejúspěšnější vědci jsou právě ti, kteří během svého bádání často mění témata, nebo dokonce obory. Proč tomu tak je? Harford má hned tři vysvětlení:

–    Pokud měníte témata, můžete přenášet myšlenky nebo věci do nových kontextů, které by vás bez zapojení se do nové aktivity třeba ani nenapadly. Pokud třeba rádi sportujete, můžete se v některých taktikách „boje“ inspirovat i v práci.

–    Jedna činnost vám také může pomoci zlepšovat se v jiné. Vezměte si třeba příklad studentů medicíny, kteří navštěvovali umělecký kurz a po jeho absolvování byli lepšími diagnostiky než jejich spolužáci. Jen tak pro informaci, Michael Crichton, autor Jurského parku, byl původně medik a na začátku kariéry psal naučné knihy o umění nebo počítačovém programování.

–    Slow multitasking vám také pomůže ve chvíli, kdy se cítíte zaseknutí. Protože když máte rozjetých více věcí najednou, nemusíte se nutně upínat na jednu jedinou, která vám zrovna nejde moc od ruky.

Neříkáme tím, že máte mít snad více prací. Harford se jen snaží poukázat na to, že čím více si toho zkusíte, tím více otevíráte hlavu novým nápadům. Tak se nebojte experimentovat a nepranýřujte se za to, když toho máte najednou moc. Ono se vám to jednou vrátí.

Dnešní rada

Práce
Proč byste měli vyzkoušet tiché mítinky

20

#419

Dnešní rada

Cestování
Tipy, jak cestovat zeleně

22

#418

Dnešní rada

Meditace
Proč byste měli přestat chtít od všeho jen „to nejlepší“

17

#417

Dnešní rada

Lifehack
Návod, jak už nikdy nepoložit hloupou otázku

21

#416

Dnešní rada

Morning start
Jak byste nikdy neměli začínat svá rána

42

#415

Dnešní rada

Zdraví
Chcete zdravě jíst? Napřed začněte cvičit

21

#414

Dnešní rada

Peníze
S těmi nejběžnějšími věcmi trávíte nejvíce času, tak do nich investujte

36

#413

#412

Dnešní rada

Plánování
Jak nepolevit z dobrých návyků

23

#411