Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Jídlo
Ovoce a zelenina, které jste pravděpodobně skladovali špatně

17

#282

Jestli chcete, aby vám váš čerstvý úlovek vydržel co nejdéle, měli byste dodržovat tyto zásady:

Ovoce a zelenina by neměly být spolu. Proč? Většina druhů ovoce vylučuje etylen, který urychluje dozrávání, a může tak přispívat k tomu, že se zelenina zkazí rychleji. Neskladujte je tedy spolu ani v lednici, ani ve spíži a vyhraďte jim samostatnou poličku.

Zelenina musí dýchat. Pokud ji tedy skladujete v igelitových sáčcích, udělejte do nich alespoň dírky. Nejhorší možnou volbou jsou neprodyšné znovu uzavíratelné plastové sáčky, ve kterých se zelenina dusí. Zvažte proto koupi prodyšných sáčků nebo nechte zeleninu „jen tak“, radí profesor Washingtonské univerzity Barry Swanson.

Zeleninu ani ovoce nemyjte dopředu. Vlhkost totiž podněcuje množení bakterií, které mohou způsobit, že vám jídlo rychleji shnije.

A teď k jednotlivým druhům:

Česnek a cibule

Ty skladujte při pokojové teplotě v otevřené krabici, ať mohou dýchat. Nejlépe uděláte, když je uskladníte rovnou na kuchyňské lince. Myslete na to, že byste je nikdy neměli dávat do lednice – hlavně ne cibuli. Vlhkost totiž způsobuje, že zbytečně měkne. Cibuli také nikdy nedávejte k bramborám – zbytečně tím riskujete, že vám obě věci shnijí.

Brambory

Brambory je nejlepší skladovat na místě, kde je málo světla a kde je chladněji – třeba ve sklepě nebo ve spíži. Nikdy je ale nedávejte do lednice. Vlhkost ovlivňuje nejen jejich strukturu, ale i chuť. Vedle nešlápnete, ani pokud necháte brambory v papírovém pytli, kde mohou volně dýchat.

Chřest

Na konci ukrojte cca půl centimetru chřestu, ponořte ho do igelitového sáčku s vodou a dejte do lednice. Skladujte ho tedy jako „chřestový pugét“ a uvidíte, že vám vydrží déle.

Mrkev

Mrkev zbavte zelených konců, které způsobují její rychlejší chřadnutí. Neoloupanou mrkev dejte do nezavřeného plastového sáčku a uložte do přihrádky v lednici, radí potravinová specialistka Amanda Deering z Purdeovy univerzity.

Růžičková kapusta

Ta vydrží déle, pokud jednotlivé růžičky ještě drží na stonku. Jeho konec proto namočte do vody a dejte do lednice. Pokud jste koupili růžičky už oddělené, dejte je do neuzavřeného plastového sáčku a skladujte je v přihrádce ledničky.

Okurky

Okurky nesnáší zimu. Jakákoli teplota pod 10 stupňů způsobí, že projdou rychleji, tvrdí výzkumníci z University of California at Davis. Vzhledem k tomu, že okurky jsou citlivé na etylen, dávejte pozor, abyste je nenechávali vedle rajčat, jablek, melounů nebo banánů.

Celer

Aby byl stále křupavý, je nejlepší ho zabalit do alobalu, ne do potravinové fólie. Etylen pak může lépe unikat, což chuti celeru jen prospívá. Po každém použití ho zabalte znovu.

Rajčata

S rajčaty je to složitější. Pokud jsou zralá, není problém je na pár dní uložit do lednice. Pokud je ale koupíte a máte pocit, že by měla ještě „dojít“, do lednice byste je dávat neměli, aby neztratila chuť, radí autorka knihy Epic Tomatoes. Další tip pro jejich skladování je, že je v lednici otočíte vzhůru nohama – tedy stopkou dolů. Zabráníte tak tomu, aby se na ní udržovala vlhkost, která způsobuje rychlejší zkázu.

Banány

Trs banánů rozdělte a každou stopku obalte v potravinové fólii. Banány tak vydrží déle čerstvé. Až dosáhnou požadované zralosti, můžete je klidně dát do lednice, kde vám díky chladu budou hnědnout pomaleji.

Máte i vy nějaké skladovací tipy nebo triky? Napište nám o nich na jakbytlepsi@forbes.cz!

Dnešní rada

Vztahy
Chcete, aby si vás druzí oblíbili? Tak se ptejte

23

#281

Dnešní rada

Zdraví
Výzva: Podívejte se, co máte v koši

18

#280

Dnešní rada

Work-life balance
Je víkend. Okamžitě přestaňte pracovat

17

#279

Dnešní rada

Motivace
Dnes a zítra jsou volby. Na co byste tedy neměli zapomenout?

19

#278

Dnešní rada

Techhack
Jak se neztratit v závalu záložek v prohlížeči

18

#277

Dnešní rada

Práce
Systém práce–chůze–práce a proč byste ho měli zkusit

16

#276

Dnešní rada

Motivace
Den blbec? Pět kroků, jak ho překonat

15

#275

Dnešní rada

Práce
Co byste neměli zapomenout zmínit na pohovoru (nebo na první schůzce)

18

#274

Dnešní rada

Morning start
Jak se ráno vykopat z domu za 20 minut

28

#273