Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Work-life balance
Páteční výzva: zatancujte si

23

#397

Ano, čtete správně. Dnes vám nebudeme radit, jak být více produktivní nebo jak zvládnout nesnesitelného šéfa. Místo toho pro vás máme jednoduchou výzvu – jděte tancovat nebo si alespoň zatancujte doma.

Možná si klepete na čelo, ale předtím, než výzvu zcela odsoudíte, zvažte následující:

–    Pokud nejste fanoušky posiloven nebo běhání, tanec je pro vás ideální cvičení. I když se to možná nezdá, mimo bezpočtu originálních kreací ze sebe při tancování vyloudíte také spoustu kalorií. A co je nejlepší? Nepotřebujete k němu nic – žádnou posilovnu, tenisky na běhání nebo činky. Jen sami sebe.

–   I pár minut tance vám navíc dovolí vypnout, a přehoupnout se tak do bezstarostného nepracovního světa. To podporuje například tato studie, která u rekreačních tanečníků zaznamenala nárůst pozitivní energie a naopak pokles stresu. Ke stejnému závěru došel i tento experiment. Důvod je prozaický: endorfiny.

–    Ukázalo se také, že tancování zlepšuje kognitivní výkon. Vědkyně z Univerzity v Yorku provedly experiment, ve kterém měli účastníci za úkol poslouchat hudbu a buď u ní tiše sedět, tancovat, nebo jet na cyklotrenažéru. Výsledky ukázaly, že zlepšení v řešení úkolů, jak slovních, tak logických, bylo patrné právě u těch, kteří si k hudbě vybrali tanec.

–   Tanec má také pozitivní účinky na paměť – několik studií prokázalo, že zpomaluje degeneraci mozkových buněk, což je také důvod, proč se taneční terapie hojně využívá například u seniorů postižených Alzheimerovou chorobou.

–    A nakonec, tanec napomáhá sbližování. Studie Oxfordské univerzity zjistila, že lidé, kteří se spolu hýbou do rytmu, mají k sobě přirozeně blíže. A to zejména pokud je pohyb synchronní – což ale naštěstí není podmínkou.

 

Dnešní rada

Motivace
Proč musíte jednou začas vystoupit z komfortní zóny

25

#396

Dnešní rada

Meditace
Proč by čtení knih měla být vaše priorita

49

#395

Dnešní rada

Digidetox
Výzva: obědy bez telefonu

24

#394

Dnešní rada

Meditace
Dvacet otázek, které vám udělají v hlavě jasno

32

#393

Dnešní rada

Zdraví
Návod, jak nakupovat v second handech

22

#392

Dnešní rada

Jídlo
Proč byste jednou začas měli v restauraci zaplatit celou útratu

18

#391

Dnešní rada

Lifehack
Triky, jak si po seznámení pamatovat jména

16

#390

Dnešní rada

Práce
Věty, které by nikdy neměly zaznít při prezentaci

20

#389

Dnešní rada

Digidetox
Jak si udělat pořádek v digitálním životě

18

#388