Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Motivace
Perfektní to nebude nikdy. Tak se pusťte do práce

16

#555

Určitě se vám to už také stalo. Pracujete na úkolu, ale nemůžete se pohnout z místa, protože stále nejste spokojeni s jeho provedením a podobou. Přemítáte, co byste mohli udělat jinak (a lépe), a kvůli tomu stojíte na místě.

Pokud jste se v tomhle popisu našli, pravděpodobně patříte do skupiny lidí, kterou by behaviorální ekonom Herbert Simon nazval maximalisté. Ti se podle něj za každou cenu snaží najít to nejlepší možné řešení bez ohledu na to, co je to bude stát. Jinými slovy jsou to perfekcionisté, již se nespokojí s ničím, co nesplňuje jejich ideál dokonalosti.

Druhou skupinu uspokojovačů naopak podle Simona spojuje to, že se klidně a bez výčitek smíří s řešením, které vyhovuje zadaným požadavkům, ale není nutně to nejlepší. Jsou to takoví lidé, kteří se vnitřně srovnají s tím, že nejlepší možný výsledek jim možná unikl.

Jestli jste perfekcionisté, tedy maximalisté, máme pro vás malou výzvu. Zkuste se alespoň dnes odpoutat od své představy dokonalosti a zahrát si na chvíli na uspokojovače. Důvod?

Studie prokázaly, že strategie uspokojovačů, i když se to na první pohled nemusí zdát, je výhodnější než postup maximalistů. Ukázalo se totiž, že lidé z druhé skupiny jsou v dlouhodobém měřítku spokojenější než maximalisté, kteří se neustále motají v kruhu, v němž hledají to pravé a perfektní.

Ať už tedy děláte na čemkoli, přestaňte hledat perfektní řešení. Pusťte se do práce a ono třeba přijde samo. Zkrátka se protentokrát nestresujte tím, že nepřijdete s dokonalým řešením, a myslete přitom na slavný Voltairův citát: „Perfektní je překážkou dobrého.“


Do které skupiny patříte vy? Dejte nám vědět na jakbytlepsi@forbes.cz nebo se o to podělte v naší facebookové skupině. Mimochodem, už odebíráte náš nedělní newsletter?

Dnešní rada

Motivace
Proč byste si měli zapsat, po čem toužíte

19

#554

Dnešní rada

Meditace
Zkuste to. Dejte si jeden den bez sluchátek

17

#553

Dnešní rada

Vztahy
Domácí práce, kterou dělá Gates i Bezos. Zbaví vás stresu a nakopne představivost

16

#552

Dnešní rada

Lifehack
Co dělají úspěšní v neděli, aby byli produktivní celý týden

21

#551

Dnešní rada

Cestování
Jedna letní dovolená vás nespasí. Odpočívat musíte pravidelně

21

#550

Dnešní rada

Motivace
Štěstí se dá naučit. Pomůže vám k tomu populární kurz Yaleovy univerzity

23

#549

Dnešní rada

Práce
Jak poznat, že je načase změnit práci

17

#548

Dnešní rada

Zdraví
Ne. Alespoň dnes si tu plastovou tašku neberte

13

#547

Dnešní rada

Práce
Jak poznat, že je to práce pro vás, už na pohovoru

18

#546