Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Spánek
Potřebujete usínat rychleji? Vyzkoušejte tyto triky

16

#515

Nemůžete v noci usnout? Zapomeňte na počítání oveček a vyzkoušejte některou z těchto metod, o kterých jste možná ještě neslyšeli.

Snažte se zůstat vzhůru. Příliš jednoduché? Podle tého studie z univerzity ze skotského Glasgow může reverzní psychologie skutečně pomoci a spánek přivolat.

Myslete na své oblíbené místo. Hezké věci fungují. Tím, že si budete představovat to, co je pro vás příjemné, se postupně přestanete soustředit na starosti, které vám zabraňují usnout.

Vstaňte a běžte na 10 minut něco dělat. To doporučuje psycholog Richard Wiseman, autor knihy Night School: Wake up to the power of sleep. Opustit vyhřátou postel je sice hodně těžké, ale nezbytné. Jakmile si ji totiž začnete podvědomě spojovat s bdělým stavem, a ne jen se spánkem, nebude se vám usínat dobře nikdy. Až vstanete, tak se ale vyhněte jakýmkoli obrazovkám, místo toho zkuste složit třeba puzzle.

Schovejte budík. Kdo je vzhůru, má přirozenou tendenci neustále kontrolovat čas. Což jen zvyšuje hladinu stresu a strach, že neusnete dostatečně brzo. A s tím se přece nedá spát!

Dejte si před spaním horkou sprchu. Zatímco vaši ložnici byste měli, než půjdete do postele, vychladit, své tělo byste naopak měli zahřát. Když pak vejdete to studené místnosti, rychle klesne i vaše teplota. To rychleji zpomalí váš metabolismus a lépe připraví vaše tělo na spánek.

Vezměte si do postele ponožky. Teplé nohy a ruce zajistí podle švýcarských vědců rychlé usínání tím, že vaše tělo donutí napumpovat krev i do svých okrajových částí. Celkově se tím ale zchladí a připraví na klidový režim.

Ponořte obličej na půl minuty do ledové vody. Nemůžete spát v ponožkách? Tak vyzkoušejte tuto o něco drastičtější metodu. Snížíte tak svůj tep i krevní tlak a opět se celkově zklidníte.

Foukejte bubliny. Vaše děti to baví, vám to nejspíš připadá hloupé. A právě proto byste to měli vyzkoušet. Vyčistíte si hlavu a uděláte si dobré dechové cvičení, které uvolní i vaše tělo.

Dnešní rada

Motivace
Jak dokázat to, po čem jste vždycky toužili

24

#514

Dnešní rada

Lifehack
Tajemství japonské dlouhověkosti, které se můžete naučit i vy

30

#513

Dnešní rada

Práce
Jak může pití kávy pomoci vašemu týmu k lepším výkonům

14

#512

Dnešní rada

Meditace
Proč byste měli vyzkoušet švédský předsmrtný úklid

22

#511

Dnešní rada

Plánování
Zapomeňte na to-do listy. Vyzkoušejte ABCDE metodu

29

#510

Dnešní rada

Plánování
Předtím, než začnete podnikat, si položte tyto otázky

15

#509

Dnešní rada

Lifehack
Méně stresu a dobrá nálada. Co všechno dokážou čerstvé květiny?

15

#508

Dnešní rada

Motivace
Čas je důležitější než peníze. Tak se k němu tak chovejte

23

#507

Dnešní rada

Jídlo
Čím motivovat zaměstnance? Pizzou a pochvalou

14

#506