Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Vztahy
Pozitivní nemůžete být pořád aneb Zapisujte si, co vás štve

22

#431

Lotta Sonninen je finská editorka a překladatelka. Ve chvíli, kdy pracovala na několikáté knížce o pozitivním myšlení za sebou, ji napadlo, zda trend pozitivní psychologie nezašel příliš daleko. Všechny ty knihy o hledání „toho dobrého v každé situaci“ a o tom, jak musíme být pořád šťastní a vděční, jí vnukly myšlenku:

Neokrádáme se o negativní emoce? Nesnažíme se je vědomě potlačovat, protože teď nejsou zkrátka „in“? Neodsouváme je pryč z naší hlavy místo toho, abychom se je snažili efektivně řešit?

Rozhodla se, že půjde proti pozitivnímu proudu, a vydala knížku The Little Book of Bad Moods, která by vám měla pomoct se se svými negativními emocemi a náladami vypořádat. Nebo si alespoň uvědomit, že cítit se špatně je úplně normální a vlastně i žádoucí.

Protože jakmile špatné pocity pojmenujete, připomíná Sonninen, budete se s nimi moct vypořádat nebo minimálně udělat něco pro to, abyste se takto příště necítili.

Místo toho, abyste se snažili být za každou cenu pozitivní, zkuste si cvičení z její knížky. Vezměte si prázdný papír a napište si na něj následující:

Co mě v tuhle chvíli nejvíce štve?

Kdo je do problému zatažený?

Proč mě celá ta situace vlastně tak rozčiluje?

Jak se kvůli tomu cítím?

Jakmile dopíšete, udělejte si šálek čaje a v klidu si přečtěte, co jste napsali. Zamyslete se nad tím, jak situaci můžete řešit. Pokud vás třeba štve kolega v práci, místo stěžování si s ním raději domluvte schůzku. Jestli zase řešíte problémy ve vztahu, naplánujte si, kdy si o nich s partnerem promluvíte.

A hlavně myslete na to, že připustit si, že máte negativní emoce, je první krok k tomu, abyste s nimi mohli nějak pracovat. Tak negativním emocím zdar!

Dnešní rada

Work-life balance
Dneska nic nedělejte. Máte na to nárok

26

#430

Dnešní rada

Peníze
Co dělají miliardáři a vy byste měli také

22

#429

Dnešní rada

Lifehack
Dejte si čtyřicetidenní postní výzvu

21

#428

Dnešní rada

Práce
Rada pro ty, kteří neumějí říkat ne další práci

21

#427

Dnešní rada

Práce
Jak poznat, že byste měli v práci zpomalit

25

#426

Dnešní rada

Meditace
Desetiminutové cvičení, díky kterému budete v menším stresu

23

#425

Dnešní rada

Lifehack
Nákupní schéma, podle kterého byste se měli řídit

29

#424

Dnešní rada

Digidetox
Aplikace, které vás hodí do zenu

20

#423

Dnešní rada

Plánování
Co dělat, když na vás nefunguje dánské hygge

17

#422