Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Plánování
Předtím, než začnete podnikat, si položte tyto otázky

15

#512

Plánujete rozjet vlastní byznys? Nenechte se zmást hezkými příběhy – podle odhadů neuspěje až 90 procent všech nově začínajících podniků. „Všechny příběhy o úspěšných podnikatelích, kteří odešli ze školy, dělají z podnikání daleko romantičtější aktivitu, než ve skutečnosti je,“ tvrdí podnikatel a profesor Scott Galloway.

Tohle jsou otázky, které byste si podle něj měli položit, pokud vás ani výše zmíněná statistika nevystrašila. Odpovědi na ně totiž podle něj mohou odhalit, že na vlastní podnik ještě nejste zcela připraveni.

Otázka 1: Můžu chvíli pracovat bez nároku na plat?

Mnoho podnikatelských nováčků si podle Gallowaye neuvědomuje, že než si budou moct vyplatit první výplatu, může uběhnout dlouhá doba. Jestli chcete podnikat, musíte počítat s tím, že většinu peněz, které vyděláte, napřed „nalejete“ do firmy, odměny pro vás budou v plánu naopak až jako poslední. Jste na to připraveni?

Otázka 2: Jsem připraven přede všemi selhat?

Normální lidská selhání jste většinou schopni přede všemi ututlat, pokud chcete. Jestli ale selžete jako podnikatelé, půjde to jen těžko, připomíná Galloway. „Bude to, jako když se vám ve školce smáli kvůli mokrým kalhotám, krát sto.“ Chcete to opakovat?

Otázka 3: Umím (a chci) prodávat?

„Podnikatel je synonymum k prodejci. Prodáváte práci ve své firmě, nabízíte produkt investorům, snažíte se ho prodat zákazníkům…“ Musíte se připravit na to, že se budete stýkat s lidmi, které nemáte rádi, že se jim budete snažit trochu vnutit a že s vámi můžou zacházet ne tak, jak si zasloužíte. Opravdu je tohle to, co jste si představovali?

Otázka 4: Mám na podnikání správnou povahu?

Musíte být agresivní, nesmíte se bát být vidět a slyšet, mimo nápad musíte mít i strategii, jak dosáhnout výsledku, musíte být poctiví a komunikativní. Jestli o sobě víte, že takoví nejste, zamyslete se nad tím, zda je podnikání ta správná cesta pro vás.

Dnešní rada

Lifehack
Méně stresu a dobrá nálada. Co všechno dokážou čerstvé květiny?

13

#511

Dnešní rada

Motivace
Čas je důležitější než peníze. Tak se k němu tak chovejte

22

#510

Dnešní rada

Jídlo
Čím motivovat zaměstnance? Pizzou a pochvalou

14

#509

Dnešní rada

Work-life balance
Nechávejte práci v práci. Doslova

19

#508

Dnešní rada

Práce
Chcete udělat kolegům radost? Tak přestaňte mluvit

19

#507

Dnešní rada

Práce
Proč byste měli chtít sedět vedle hvězdy kanceláře

13

#506

Dnešní rada

Organizace
Nezmeškejte žádnou schůzku. Tipy, jak si vyladit Google kalendář

13

#505

Dnešní rada

Motivace
Jak vychovat dítě, které mění svět, radí otec držitelky Nobelovy ceny Malály

11

#504

Dnešní rada

Meditace
Cvičení, díky nimž si zlepšíte pozornost a soustředění

29

#503