Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Zdraví
Tohle je 25 věcí, které můžete udělat teď, abyste chránili přírodu

15

#521

Dnes je Mezinárodní den životního prostředí. Nemusíte ho nutně slavit, ale tady je pár aktivit, které byste mohli dnes zařadit do svého programu.

Ráno

Začít můžete hned zkraje dne. Místo obvyklé desetiminutové sprchy nebo vany si tentokrát dejte ve sprše minuty jen dvě. Místo toastu s avokádem si namažte normální chleba a mandlové mléko nahraďte třeba čajem. Do práce se vydejte raději na kole, a pokud není zbytí, alespoň se podívejte na tento návod, jak v autě jezdit co nejšetrněji. Vyneste koš s plasty a při tom se zamyslete, zda některý artikl nemůže z odpadků úplně zmizet. Poslední věc, kterou byste měli ráno zvážit, je, zda dnes není ten správný den na vynechání pravidelné ranní kávy do kelímku.

Před obědem

Předtím, než vyrazíte na oběd, zvažte, zda se alespoň pro dnešek nestanete vegany. Jestli se vám nápad líbí, podívejte se, čím maso, mléčné výrobky a vejce nahradit. Pokud si berete obědy s sebou, podívejte se, zda v kanceláři nemáte volné plastové krabičky, do kterých byste si mohli nechat jídlo zabalit. A nezapomeňte, že plastové příbory jsou absolutní no-go.

Po obědě

Pokud při odpolední únavě projíždíte sociální sítě, využijte tuto chvilku alespoň produktivně a začněte sledovat ty, kteří se změně klimatu aktivně věnují. Ve vašem seznamu by neměla chybět šestnáctiletá švédská školačka Greta Thunberg, jež rozpoutala studentské stávky po celém světě, vědec a autor knih o klimatické změně Michael E. Mann nebo mořská bioložka Ayanu E. Johnson. Z celebrit sledujte třeba Arnolda Schwarzeneggera, který vás zahrne nejen novinkami z fitness scény, ale i environmentálními fakty, v obraze budete také díky Leonardu DiCapriovi či herci Marku Ruffalovi. Z Čechů se vyplatí sledovat modelku Danielu Kociánovou, která tématu záchrany planety věnuje svá Instastories.

Odpoledne

Cestou na pravidelný nákup se podívejte na nákupní schéma, které vám nedovolí koupit nic navíc, nebo se rovnou zavažte k měsíčnímu nakupovacímu detoxu. Pokud nakupujete jídlo přes internet, nezapomeňte filtrovat jídla bez plastového obalu. Místo odpoledního lenošení se podívejte na výzvu #trashtag a vyrazte s kamarády uklidit své nejbližší okolí. Nezapomeňte potom svůj zásah sdílet!

Večer

Abyste pochopili, proč je důležité měnit zajeté návyky, musíte si napřed uvědomit, jak naše chování přírodu ohrožuje. Podívejte se na nový dokument Netflixu Our Planet, ve kterém vás britský přírodovědec David Attenborough provede současným stavem modré planety, nebo si pusťte volně dostupný dokument BBC Climate Change: The Facts. Až budete vyhazovat obaly od brambůrků, podívejte se na seznam věcí, které jste pravděpodobně třídili celou dobu špatně. Jestli se chcete o problému klimatické změny dozvědět něco více, rozhodně si přečtěte úspěšný článek novináře Davida Wallace-Wellse. Zvýšit povědomí si také můžete prostřednictvím těchto fotografií National Geographic.


Co je v rámci záchrany planety podle vás nejdůležitější a jaké změny jste ve svém životě za poslední dobu udělali? Dejte nám vědět na jakbytlepsi@forbes.cz nebo se o to podělte v naší facebookové skupině. Mimochodem, už odebíráte náš newsletter?

Dnešní rada

Techhack
Co dělat, když si polijete notebook

12

#520

Dnešní rada

Vztahy
Proč byste měli ostatní lidi oslovovat křestním jménem

23

#519

Dnešní rada

Spánek
Potřebujete usínat rychleji? Vyzkoušejte tyto triky

15

#518

Dnešní rada

Motivace
Jak dokázat to, po čem jste vždycky toužili

23

#517

Dnešní rada

Lifehack
Tajemství japonské dlouhověkosti, které se můžete naučit i vy

29

#516

Dnešní rada

Práce
Jak může pití kávy pomoci vašemu týmu k lepším výkonům

13

#515

Dnešní rada

Meditace
Proč byste měli vyzkoušet švédský předsmrtný úklid

21

#514

Dnešní rada

Plánování
Zapomeňte na to-do listy. Vyzkoušejte ABCDE metodu

28

#513

Dnešní rada

Plánování
Předtím, než začnete podnikat, si položte tyto otázky

15

#512