Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Vztahy
Připravte se dopředu aneb Jak přežít svátky

17

#344

Dýchejte zhluboka. Za dva týdny jsou Vánoce. Svátky klidu a míru, které někdy znamenají přesný opak. A proto je třeba se na ně připravit dostatečně dopředu. Tohle jsou možná úskalí, která během svátků zažijete, a návody, jak se vyhnout tomu nejhoršímu.

Riziko 1: Příliš mnoho soli a cukru

Přiznejme si to. O Vánocích každý z nás jíme trochu víc než normálně. Problém je, že jídla, která si během svátků dáváme, nejsou zrovna nejzdravější. Hrozí tak, že zkonzumujeme nadmíru cukru a soli, čímž si zahráváme se správným fungováním celého těla. Řešení? Voda a pohyb. Pokud víte, že jste snědli hodně jídla s vysokým obsahem soli (šunky, sýry, chipsy), dejte si o sklenici vody více a zvažte, že si další den dáte menší detox v podobě citrusů, okurek nebo salátu, které také obsahují hodně vody. Jestli naopak zápasíte se sladkým, naordinujte si po jeho konzumaci malou procházku, při které všechny rychlé cukry vychodíte. Čím více kousků cukroví, tím delší procházka.

Riziko 2: Příliš mnoho alkoholu

Vánoční večírky, setkání s přáteli a rodinné večeře. To vše si žádá skleničku. Nebo třeba čtyři. Abyste zabránili kocovině, opět nezapomínejte během alkoholových dýchánků vypít dostatečné množství vody. Pomoct by vám také mohl sportovní nápoj před spaním, který vám dodá draslík a jiné minerály. Jestli se přece jenom s kocovinou probudíte, dejte si vajíčka, která odbourávají acetaldehyd v těle, a Sprite. Ten se ukázal jako ten nejúčinnější sladký perlivý nápoj v boji proti kocovině.

Riziko 3: Příliš mnoho kontaktu s rodinou

Své příbuzné máme samozřejmě rádi, ale někdy jich je prostě až moc. A to zejména ve chvíli, kdy slavíme Vánoce doma, a vracíme se tak do starých kolejí. Řešení je prozaické – až budete cítit, že je toho na vás až moc, jednoduše se vypařte. Nabídněte se, že skočíte pro chybějící citrony do obchodu, vezměte tetina psa na procházku nebo navrhněte, že přinesete všem dobrou kávu. Mějte tyhle únikové plány v záloze a myslete na to, že svátky jsou sice o tom, že se sejde celá rodina, ale že byste u toho neměli zapomínat ani na sebe a své psychické zdraví.

Riziko 4: Málo spánku

Pozdní dýchánky, přespávání u rodičů na gauči a večírky až do rána našemu spánkovému cyklu moc nepomáhají. To nejhorší, co můžete udělat, je, že vypadnete ze svého normálního režimu. Pokud tedy nejste vzhůru až do tří do rána, snažte se vstávat každý den stejně a těch pár lákavých chvilek navíc si odpustit. Pokud budete během dne vyřízení, pomoct vám může krátký, dvacetiminutový „power nap“.

Jak zvládáte svátky vy? Jsou to pro vás klidné, nebo spíše stresující chvíle? Napište nám na jakbytlepsi@forbes.cz nebo se o to s námi podělte v naší facebookové skupině. Mimochodem, už odebíráte náš newsletter?

Dnešní rada

Motivace
Proč byste vždycky měli poděkovat svému baristovi

15

#343

Dnešní rada

Plánování
Osm věcí, které musíte udělat o víkendu, abyste měli produktivní týden

19

#342

Dnešní rada

Lifehack
Frontová etiketa – co dělat, abyste čekali co nejkratší dobu

21

#341

Dnešní rada

Organizace
Tři kroky, díky kterým se naučíte všechno, co chcete

32

#340

Dnešní rada

Vztahy
Jak strašit děti, abyste jim nezpůsobili doživotní trauma

14

#339

Dnešní rada

Jídlo
Buďte vegany. Alespoň jeden den v týdnu

42

#338

Dnešní rada

Motivace
Podcasty, které by neměly uniknout vaší pozornosti

36

#337

Dnešní rada

Cestování
Věci, které byste si nikdy neměli zapomenout vzít na dlouhý let

22

#336

Dnešní rada

Motivace
Adventní výzva: Místo braní dávejte

23

#335