Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Lifehack
Proč bychom neměli negativním komentářům přikládat takovou váhu

13

#189

Ukázalo se, že nás negativní komentáře pod produkty v e-shopech ovlivňují více, než si připouštíme. Zkuste si vzpomenout – už se vám někdy stalo, že jste se pro koupi produktu/služby nakonec nerozhodli právě pod vlivem negativních recenzí?

Tohle jsou podle profesora Duncana Simestera z MIT důvody, proč bychom je neměli brát zase tak vážně:

  • Negativních komentářů je výrazně méně než těch pozitivních. Výsledek? Člověk si jich lépe všimne, a přikládá jim tak větší váhu. Navíc se lidé pro hodnocení rozhodnou, když v nich produkt/služba vyvolá silnou emoci. Jak pozitivní, tak negativní.
  • Většina z nás bere negativní komentáře jako informaci o tom, co by se mohlo s produktem pokazit. Tato studie například ukázala, že na jejich základě zvažujeme možné zisky a ztráty. Proto nám informace o tom, že se produkt nějak porouchal, bude podle Simestera připadat více informativní, a tak i více cenná. I když tomu tak vlastně není.
  • Ti, kdo komentáře píší, nereprezentují normální populaci. Komentáře navíc obecně píše jen 1,5 procenta kupujících. To je 15 lidí z tisíce. Opravdu bychom měli stavět na názoru tak malého počtu lidí?
  • „Profesionální hodnotitelé“, například na TripAdvisoru, mají sklon hodnotit více negativně. Proč? Podle této studie si tím potvrzují svou profesionalitu.

Jak se tedy vyvarovat toho, aby vás negativní komentáře ovlivnily více, než musí? Autorka Lauren Dragan doporučuje se ze všeho nejdřív zaměřit na komentáře „někde uprostřed“. Tedy na ty tříhvězdičkové. Ty jsou podle ní nejvíc upřímné a zároveň umírněné.

Dále si při jejich čtení položte otázku: Je to, co je produktu vyčítáno, pro mě vlastně vůbec důležité? Nebo se nechávám ovlivnit pouze tím, že má produkt/služba nějaká negativa?

A naposled, dívejte se na hodnocení jako na celek a nenechte se ovlivnit počtem udělených hvězdiček. Každý má při jejich udělování jiné standardy. Proto se raději soustřeďte na psaný text.

Dnešní rada

Cestování
Jak při letu překonat strach z turbulencí

17

#188

Dnešní rada

Práce
Jak efektivně zakončit pracovní týden

17

#187

Dnešní rada

Práce
Jak neztratit koncentraci v open spacu

19

#186

Dnešní rada

Lifehack
Jak lépe zvládat své emoce

29

#185

Dnešní rada

Jídlo
Měsíční výzva: vydržíte bez cukru?

38

#184

Dnešní rada

Morning start
Proč je dobré začínat každé ráno vždy stejně

25

#183

Dnešní rada

Spánek
Kolik hodin denně bychom měli spát?

30

#182

Dnešní rada

Vztahy
Jak často mít doma sex?

21

#181

Dnešní rada

Vztahy
Mít kamarády je důležitější, než si myslíte

28

#180