Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Práce
Proč byste měli přestat oddělovat své osobní a pracovní já

19

#313

Myslíte si, že nemáte se superhrdiny nic společného? Možná se mýlíte. Stejně jako ta jejich je pravděpodobně i vaše identita minimálně rozdvojená. Na osobní a pracovní já. Otázkou je, jestli je tohle rozdělení vlastně vůbec žádoucí.

Profesorka Maferima Touré-Tillery z Kellogg School of Management si to nemyslí. Ve svém experimentu totiž zjistila, že lidé, kteří se vnímají skrze různé identity, mají větší tendenci chovat se neeticky. Daleko více než ti, kteří se definují menším počtem sociálních rolí a vnímají sebe sami v rámci nich stejně.

„Pokud o sobě přemýšlím naskrz všemi sociálními rolemi totožně a udělám něco špatného, je větší pravděpodobnost, že to zasáhne všechna moje já,“ dodává Touré-Tillery, a vysvětluje tak výsledky svého experimentu.

Co z toho plyne? Neoddělujte své pracovní já od toho osobního. Netvořte si pracovní masky, ale nechte v práci promluvit sebe jako matku, milovníka literatury nebo vášnivého běžce.

Je jedno, co ve volném čase děláte. Pokud to není něco, co by vás o práci mohlo připravit, je důležité to ukázat. Samozřejmě vám neradíme, abyste se „odhalili“ úplně. Asi sami dobře poznáte, co je ve vaší firmě vhodné a co už ne. V čem vám to v práci ale pomůže? Budete autentičtější, lidé vám budou více věřit a možná vás i lépe pochopí.

Jak jste na tom vy? Máte pracovní masku, nebo vystupujete všude a vždycky stejně? Podělte se o to s námi ve facebookové skupině Jak být lepší.

Dnešní rada

Zdraví
Jsme poslední generace, která může zachránit přírodu. Co s tím?

40

#312

Dnešní rada

Meditace
Čemu byste měli denně věnovat alespoň 15 minut

25

#311

Dnešní rada

Peníze
Výzva: Zkuste si měsíc nic nekoupit

30

#310

Dnešní rada

Spánek
Jak usnout během několika minut

26

#309

Dnešní rada

Techhack
Web pro ty, kdo mají grafické ambice, ale chybí jim nápady

16

#308

Dnešní rada

Zdraví
Co dělat, když na vás jde podzimní splín

23

#307

Dnešní rada

Práce
Jak ukončit nudnou konverzaci a nikoho tím neurazit

27

#306

Dnešní rada

Zdraví
Proč byste nikdy neměli chodit do práce nemocní

25

#305

Dnešní rada

Zdraví
Jak přestat pít tolik kávy

21

#304