Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Práce
Proč byste měli do své firmy hledat sportovce

16

#537

„V naší společnosti se snažíme mít mezi zaměstnanci co nejvíce sportovců,“ říká americký podnikatel David K. Williams. „Říkám jim ‚byznys atleti‘. Nemyslím to ve vyloženě fyzickém slova smyslu, i když se ukázalo, že mnozí z nich jsou sportovci i doslovně,“ doplňuje.

„Když říkám jiným manažerům, aby zaměstnávali sportovce, mluvím o lidech s osobnostními vlastnostmi sportovců, které udělají z jakéhokoli člověka výborného zaměstnance.“

Tady jsou vlastnosti, které jsou podle Williamse zásadní, když hledáte do práce nové posily. Mohou je mít všichni, ale u bývalých sportovců na ně narazíte s větší pravděpodobností.

Mít sílu plnit úkol přesně, neúnavně, dokud se ho nepodaří dokončit

„Byznys atleti“ jsou vytrvalí – téměř nebo vůbec nikdy se nevzdávají. Mají také dobrou pracovní morálku a schopnost vyrovnat se s nevyhnutelnými dočasnými nepříjemnostmi. Navíc jsou schopni intuitivně vycítit, do jaké míry je možné tyto nepříjemnosti a jejich původce ještě ignorovat.

Hledat nové cesty

Je-li jejich fyzická síla vyčerpaná, naučí se, jak pracovat chytřeji, nikoli tvrději. Jak se zlepšují, stávají se stále výkonnějšími. A hlavně se nebojí hledat nové, neotřelé způsoby, jak problém vyřešit – stejně jako v poli.

Učit se novým dovednostem

I přesto, že jsou sportovci úzce zaměření na konkrétní dovednosti, jako např. rychlost, blokaci nebo koordinaci zraku a pohybu rukou, dovedou se přizpůsobit i situacím vyžadujícím schopnosti nad rámec jejich specializace. A to se hodí nejen na hřišti, ale i v práci.

Podnikavost

Při výběru nových zaměstnanců nejspíš zjistíte, že „byznys atleti“ jsou bývalými či současnými podnikateli. Zatímco lidé z prostředí velkých korporací mohou mít pouze jednu specializaci a starat se mohou pouze o určité úkoly, „byznys atlet“ je schopen chápat šířeji vše, co je nutné k rozkvětu společnosti. Dovede uvažovat strategicky a rozumí širší perspektivě a dlouhodobým cílům. Zároveň ví, jak změnit zamýšlenou strategii ve skutek. Stejně jako při zápase nebo tréninku.

Umění balancu

Příliš mnoho rychlého občerstvení a příliš málo spánku nepřispěje ke zdraví firmy ani k vítěznému výkonu. Těla musejí být ve špičkové kondici, a proto sportovci vědí, že nemohou podvádět a očekávat pozitivní výsledky. Skutečný „byznys atlet“ bude respektovat zákony rovnováhy mezi energií, zdravím, spánkem a stravou (včetně jejich důsledků pro práci), což mu umožní uspět, a to nejen momentálně, ale i dlouhodobě.

Špičková týmová práce

Sportovci vědí, jak využít jedinečné a dodatečné síly každého člena ve svém týmu. Vědí, že podrazit kolegu z týmu nebo ponížit partnera povede jedině k organizačnímu kolapsu. Sportovci vlastně většinou stavějí potřeby ostatních členů týmu nebo svého partnera na roveň těm svým, nebo dokonce i nad ně.

Jak tyhle sportovce najdete a zaměstnáte? Zauvažujte u pracovního pohovoru nad otázkami, které se týkají vedlejších projektů, ostatních zájmů, veřejně prospěšných prací, schopnosti soustředit se na drobné úkoly a týmové práce.

A jako vždy buďte pozorní, abyste dovedli poznat skutečný potenciál, nejen ty vlastnosti, které dovede uchazeč na místě prokázat. A hlavně myslete na to, že ty nejlepší sportovce napřed musíte vytrénovat.

Dnešní rada

Lifehack
Sladkost, nebo brokolici? Jak přinutit dítě, aby si vybralo, co chcete vy

8

#536

Dnešní rada

Lifehack
Dnes čtěte jen dobré zprávy. Ty špatné nechte na zítra

15

#535

Dnešní rada

Zdraví
Šetřete vodou. Tady je 30 tipů, jak na to

19

#534

Dnešní rada

Práce
Jak odpovědět na zrádnou pobídku: „Tak nám o sobě něco řekněte“

18

#533

Dnešní rada

Lifehack
Tip pro lepší konverzaci: přestaňte mluvit o sobě

18

#532

Dnešní rada

Práce
Neprofesionální fotka a mlhavý popis práce. Čemu se vyhnout na LinkedInu?

11

#531

Dnešní rada

Práce
Jak poznat, že se syndrom vyhoření týká i vás

17

#530

Dnešní rada

Vztahy
Zpátky v čase: proč byste měli jednou začas poslat dopis

10

#529

Dnešní rada

Plánování
Zkuste se chvilku jen tak nudit

13

#528