Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Meditace
Proč byste měli vyzkoušet švédský předsmrtný úklid

21

#514

Nelekejte se, nejde o nic hrozného, jen jste o tzv. döstädningu na rozdíl od hygge nebo Marie Kondo, k jejichž metodám se tahle forma úklidu přirovnává, možná neslyšeli.

A i když je v jeho názvu opravdu obsažené slovo smrt (dö, städning znamená úklid), je to činnost, do které se můžete pustit v jakémkoli věku. Podle Margarety Magnusson, která döstädning zpopularizovala po celém světě, tady dokonce platí, čím dřív, tím líp. Jeho cílem je totiž zbavit se přebytečných věcí, udělat si v životě pořádek a víc si to, co vám z něj zbývá, užít. A logicky, čím dřív začnete, tím déle se budete mít dobře. Jak na to?

Uvědomte si, kolik věcí máte

Nic nepočítejte, jen se zamyslete nad tím, kde co ve vašem domově je. Dokážete si vybavit, kam jste dali pohorky, smlouvu o založení bankovního účtu nebo náhradní hlavice do elektrického zubního kartáčku? Magnusson tvrdí, že záměrem döstädningu není odstranit ze života věci, díky kterým je příjemnější a pohodlnější. Pokud ale nejste schopni mít o svých věcech přehled, znamená to, že jich máte mnoho.

Své věci uspořádejte

Jestli už víte, že vlastníte víc věcí, než potřebujete, pusťte se do třídění. Začněte u těch základních, to je u těch, které běžně používáte. Každé vyhraďte jedno místo, které bude jen pro ni, a tam ji pravidelně ukládejte. Když si na to zvyknete, už nikdy nebudete v bundě a botách pobíhat po bytě a na poslední chvíli před odchodem hledat klíče a mobil nebo během vaření zoufale pátrat v kuchyňských šuplících po tom správném noži.

Čeho se zbavit

Pak přijde řada na to horší, zbavování se zbytečností. Proč je to horší? Protože spoustu věcí si necháváme z nostalgie a máme je spojené s příjemnými zážitky. K vyvolání vzpomínek ale žádné předměty nepotřebujeme, v hlavě je přece máme pořád! A navíc, čím častěji se budete dívat na suvenýry vystavené na poličce, tím běžnějšími se pro vás stanou a vzpomínku jen tak nevyvolají. Takže hoďte nostalgii za hlavu.

Zapojte ostatní

Dávat pryč věci, které pro nás mají nějakou hodnotu, není jen tak. Proto je nevyhazujte a místo toho zvažte, jestli by neudělaly radost někomu z vašich blízkých – pokud máte děti, zamyslete se, zda nemají zálusk třeba na nějaké kousky z vašeho šatníku. Nepotěšily by některé z vašich knih vaše přátele? Podle Magnusson tím vyřešíte dvě věci najednou – doma si uděláte místo a lidem, na kterých vám záleží, můžete dát třeba k narozeninám konečně něco, z čeho budou mít opravdu radost.

Kde začít

Ve skříni s oblečením, to totiž zvládnete roztřídit relativně rychle. Pak můžete přejít ke knihám nebo třeba zvážit, jestli potřebujete všechen svůj nábytek. Shodně s Marií Kondo ale Magnusson varuje před fotografiemi. Tyhle malé emoční bomby si nechte na konec, až budete mít zbavování se věcí v krvi.

Nespěchejte

Životní úklid není něco, co byste měli stihnout za víkend. Může vám trvat měsíce, někdy i roky. Proto s ním Magnusson doporučuje začít co nejdřív. Nejdůležitější totiž není samotné zbavování se věcí, ale to, abyste se na něj mentálně nastavili, s tím, co pro vás mělo nějaký význam, se patřičně rozloučili a svého rozhodnutí pak nelitovali. A to nejde přes noc. Ale pusťte se do toho nejpozději v pětašedesáti.

Dnešní rada

Plánování
Zapomeňte na to-do listy. Vyzkoušejte ABCDE metodu

28

#513

Dnešní rada

Plánování
Předtím, než začnete podnikat, si položte tyto otázky

15

#512

Dnešní rada

Lifehack
Méně stresu a dobrá nálada. Co všechno dokážou čerstvé květiny?

13

#511

Dnešní rada

Motivace
Čas je důležitější než peníze. Tak se k němu tak chovejte

22

#510

Dnešní rada

Jídlo
Čím motivovat zaměstnance? Pizzou a pochvalou

14

#509

Dnešní rada

Work-life balance
Nechávejte práci v práci. Doslova

19

#508

Dnešní rada

Práce
Chcete udělat kolegům radost? Tak přestaňte mluvit

19

#507

Dnešní rada

Práce
Proč byste měli chtít sedět vedle hvězdy kanceláře

13

#506

Dnešní rada

Organizace
Nezmeškejte žádnou schůzku. Tipy, jak si vyladit Google kalendář

13

#505