Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Meditace
Proč byste se k sobě měli chovat jako ke svému nejlepšímu příteli

20

#356

Víte, že se k sobě chováme přísněji než k ostatním? Představte si následující situaci: Váš nejlepší kamarád má trable ve vztahu. V práci nestíhá, a ještě ke všemu zapomněl na důležitou schůzku.

Jak byste se v téhle situaci zachovali? Asi byste ho chtěli utěšit a říct, že bude lépe. Nejspíš byste řekli, aby se šel prospat a aby si na chvíli hodil nohy nahoru. A co kdybyste ve stejné situaci byli vy? Vyčítali byste si všechno, co se stalo, že? Přemýšleli byste nad tím, co všechno jste zkazili, a za celou tu nepříjemnou situaci byste se pranýřovali.

To je podle autora knihy Barking Up the Wrong Tree Erica Barkera špatně. „Být na sebe tvrdý je sice někdy docela účinné, ale občas byste se k sobě měli chovat jako k někomu jinému,“ tvrdí. Jak na to? Tohle jsou jeho tři poznatky, na které byste si měli čas od času vzpomenout.

Když děláte těžké rozhodnutí, myslete na svého nejlepšího přítele

Ať už se rozhodujete nad tím, zda odejít z práce, nebo jestli opustit partnera, zkuste se zamyslet, jak byste v téhle situaci poradili svému nejbližšímu kamarádovi. Co všechno byste ho nechali zvážit? A co by vám naopak přišlo, že nehraje v celé záležitosti roli? Pokud se vám podaří zaujmout „pohled zvnějšku“, pravděpodobně se rozhodnete lépe – nebudete ovlivněni emocemi, které vám normálně zastiňují oči.

Pokud jde o zdraví, myslete na svého domácího mazlíčka

Ruku na srdce – kolikrát jste odbyli oběd a dali jste si něco ve spěchu? A kolikrát jste třeba nejedli vůbec, hm? Pokud jde o jídlo, nebo o zdraví obecně, měli byste se k sobě podle Barkera chovat jako ke svému mazlíčkovi. Přece byste nechtěli, aby se váš chlupatý kamarád měl špatně – ať už jde o jídlo, dostatek spánku, nebo o pohyb. A to samé nechtějte ani pro sebe.

Pokud jde o štěstí, myslete na babičku

A jsme zpět u původního příkladu. Jestli se chcete cítit šťastnější, myslete na to, co byste přáli své vlastní babičce nebo někomu, koho máte bezpodmínečně rádi. Být na sebe od rána do večera přísný z vás možná udělá toho největšího pracovního snaživce, ale uvidíte, že bavit dlouho vás to nebude. Myslete na to, že si občas musíte vydechnout. Prostě se k sobě chovejte tak, jak byste chtěli, aby se měli ti, které milujete. Mimochodem, být laskavý sám k sobě snižuje stres a pravděpodobnost prokrastinace. A to chcete, ne?

Dnešní rada

Motivace
Návod, jak zvládnout svátky, když nejste ve vánoční náladě

15

#355

Dnešní rada

Lifehack
Zabalte to! Ekologicky

19

#354

Dnešní rada

Lifehack
Potřebujete si něco zapamatovat? Tak si to nakreslete

18

#353

Dnešní rada

Práce
Aplikace, díky kterým budete produktivnější

28

#352

Dnešní rada

Motivace
Jak být šťastný téměř v každé situaci

48

#351

Dnešní rada

Techhack
Nestačí vám data? Tady jsou triky, jak jich mít dost i na konci měsíce

16

#350

Dnešní rada

Vztahy
Cítíte se dobře, když se ostatním nedaří? Netrestejte se

14

#349

Dnešní rada

Lifehack
Otázka, kterou si musíte položit před každým rozhodnutím

25

#348

Dnešní rada

Zdraví
Jak si užít zimu, i když ji vlastně nesnášíte

17

#347