Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Organizace
Proč byste se nikdy neměli zbavovat starých knih

17

#556

Když na začátku letošního roku japonská úklidová guru Marie Kondo doporučila všem svým příznivcům, aby se v rámci úklidu svého bytu zbavili i starých knížek, které je už nedělají šťastnými, rozpoutala kontroverzní debatu.

Reakce milovníků knih na sebe nenechala dlouho čekat. Bouřili se a odmítli se nechat jinak opěvovanou profesionální organizátorkou přesvědčit. A udělali dobře.

Nová studie australských sociologů totiž přišla se zajímavým zjištěním: pouhá přítomnost knih – starých, nových, přečtených i nikdy neotevřených – má svá pozitiva.

Socioložka Joanna Sikora z Australské národní univerzity se konkrétně zaměřila na to, jaký efekt mají plné knihovny na dospívající děti, a zjistila, že pokud děti vyrůstají v prostředí plném knih, vedou si lépe než děti z podobných rodin, kde knih není tolik.

Zajímavé je, že není důležité, zda děti knihy reálně čtou, či nikoli. Pouhá demonstrace toho, že jsou důležitou součástí života (a domova), vede k tomu, že mají děti lepší studijní výsledky.

„Pokud vyrůstáte v prostředí, kde rodiče čtou knihy nebo kde se knihy dávají k narozeninám, stane se to součástí vaší identity a směruje vás to k tomu, abyste se knih drželi,“ řekla Sikora v pořadu 60 Second Science. A to podle ní vysvětluje, proč si děti z rodin, kde knihy hrají důležitou roli, vedly lépe.

Starých knih se tedy nezbavujte a naopak se jimi obklopujte. A to i kdybyste se k nim třeba neměli nikdy dostat. Dá se totiž předpokládat, že pozitivní efekt budou mít nejen na vaše děti. 

Dnešní rada

Zdraví
Zvedněte se z gauče a běžte ven. Teď

14

#555

Dnešní rada

Motivace
Perfektní to nebude nikdy. Tak se pusťte do práce

16

#554

Dnešní rada

Motivace
Proč byste si měli zapsat, po čem toužíte

20

#553

Dnešní rada

Meditace
Zkuste to. Dejte si jeden den bez sluchátek

17

#552

Dnešní rada

Vztahy
Domácí práce, kterou dělá Gates i Bezos. Zbaví vás stresu a nakopne představivost

16

#551

Dnešní rada

Lifehack
Co dělají úspěšní v neděli, aby byli produktivní celý týden

21

#550

Dnešní rada

Cestování
Jedna letní dovolená vás nespasí. Odpočívat musíte pravidelně

21

#549

Dnešní rada

Motivace
Štěstí se dá naučit. Pomůže vám k tomu populární kurz Yaleovy univerzity

23

#548

Dnešní rada

Práce
Jak poznat, že je načase změnit práci

17

#547