Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Motivace
Proč byste vždycky měli poděkovat svému baristovi

15

#343

Zamysleli jste se někdy nad tím, kolika lidem byste měli být vděční za svou ranní kávu? Ne? Novinář a spisovatel A. J. Jacobs to udělal a pojal vyjadřování vděčnosti jako svou novou výzvu. Došlo mu totiž, jak málo si všímá věcí, které mu dennodenně vycházejí, a že některé z nich bere jako samozřejmost, za kterou nikomu neděkuje.

Proto se rozhodl, že poděkuje lidem, kteří za jeho ranní kávou stojí. Od baristů až po sběrače kávových zrn. Tohle jsou věci, které se při tom naučil. Jsou to zároveň důvody, proč byste měli jeho přístup a pohled na svět taky zkusit.

– Za kávou vždycky stojí konkrétní člověk. Ne automat na kávu nebo někdo, koho máme právo přehlížet. Baristka v kavárně, kam chodí, se mu svěřila, že lidem občas nestojí ani za to, aby zvedli oči od telefonu. Obětujte tedy dvě vteřiny svého času a navažte s prodavačem (ať už kávy, nebo čehokoli jiného) oční kontakt, slušně pozdravte a poděkujte. To nejhorší, co můžete udělat, je ty za kasou ignorovat.

– Všichni máme chvilku, abychom si věci vychutnali, je lekce, kterou si odnesl ze setkání s mužem, který do jeho oblíbené kavárny vybírá kávová zrna. Naučil ho, že i obyčejná ranní káva má pokaždé jinou chuť a že je třeba ji vnímat, abyste si ji dokázali plně užít. Tak nespěchejte, zpomalte a snažte se věci kolem sebe opravdu prožít.

– I obyčejné věci mají své kouzlo. To Jacobsovi došlo poté, co poděkoval muži, který navrhl kelímek, v němž si svou kávu denně odnáší. Tento „Elon Musk mezi designéry kávových kelímků“ mu prozradil, že kelímek musí být navržen tak, aby do hry zapojil nejen chuť, ale i čich. Proto má ten jeho na víčku prohlubeň ve tvaru šestiúhelníku, do které se akorát vejde nos kávového milovníka. Všímejte si proto věcí kolem sebe a zkoušejte v nich hledat nové a neobjevené krásy.

– Když děkujete, jste šťastní. Vzhledem k tomu, že Jacobs musel za svou kávu poděkovat desítkám lidí, zjistil, že si tím vlastně trochu přenastavil hlavu. Že se naučil vnímat právě ty pozitivní věci kolem sebe. I když jsou jen nepatrné. I vy děkujte, a přepněte si tak hlavu do pozitivního módu.

Dnešní rada

Plánování
Osm věcí, které musíte udělat o víkendu, abyste měli produktivní týden

19

#342

Dnešní rada

Lifehack
Frontová etiketa – co dělat, abyste čekali co nejkratší dobu

21

#341

Dnešní rada

Organizace
Tři kroky, díky kterým se naučíte všechno, co chcete

32

#340

Dnešní rada

Vztahy
Jak strašit děti, abyste jim nezpůsobili doživotní trauma

14

#339

Dnešní rada

Jídlo
Buďte vegany. Alespoň jeden den v týdnu

42

#338

Dnešní rada

Motivace
Podcasty, které by neměly uniknout vaší pozornosti

36

#337

Dnešní rada

Cestování
Věci, které byste si nikdy neměli zapomenout vzít na dlouhý let

22

#336

Dnešní rada

Motivace
Adventní výzva: Místo braní dávejte

23

#335

Dnešní rada

Práce
V práci nikdy nebudete stíhat. Tak se s tím smiřte

24

#334