Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Meditace
Proč čmárání si není ztráta času

19

#596

Možná vám ve škole říkali, že když si čmáráte do sešitu, nesoustřeďujete se na výklad. Možná vás dokonce napomínali, že tím zbytečně plácáte místo na papíře.

Proto by vás asi nenapadlo, že díky této nenápadné aktivitě můžete být v práci produktivnější, jak míní autorka knihy Doodle Revolution: Unlock the Power to Think Differently (Čmárající revoluce: Odemkněte dveře originálnímu myšlení) Sunni Brown.

„Čmárat si“ znamená vytvářet spontánní značky, které vám pomáhají přemýšlet. Proto si miliony lidí čmárají. Ti, kteří si čmárají, jsou vystaveni verbální informaci a uchovají si z ní více než ti, kdo ji obrázky nepodpoří, říká Brown ve svém TED Talku.

Brown připomíná, že díky čmárání jsme schopni se lépe soustředit a zároveň si zapamatovat více informací – například pokud posloucháme něčí přednášku nebo když vedeme dlouhý videohovor. Kreslení nás podle ní nutí zůstat myšlenkami u probíraného tématu, protože díky němu zapojujeme více stylů učení.

Když si kreslíme, zároveň si tím podle ní ulevujeme od stresu. Další podstatnou výhodou je fakt, že se díky čmárání cítíme dobře. Podle terapeutky Giriji Kaimal, která se zabývá arteterapií, dokonce stejně, jako když jíme čokoládu – pomáháme tím totiž stimulovat stejné části mozku.

A nakonec – díky čmárání jsme podle Brown kreativnější. Na papír toho dokážeme přenést více a zároveň se nutíme přemýšlet jinak, což ve výsledku může vést k originálním nápadům.

Tak až se budete v práci cítit pod tlakem, nesoustředění nebo bez nápadů, sáhněte po prázdném papíru a začněte si kreslit. Nesnažte se vyrobit umělecké dílo, jen nechte své ruce volně tvořit. Poděkujete si.

Dnešní rada

Motivace
Jak se motivuje nejúspěšnější gymnastka současnosti Simone Biles?

12

#595

Dnešní rada

Meditace
Po které knize sáhnout? Zeptejte se těch, jež obdivujete

14

#594

Dnešní rada

Motivace
Dvacet otázek, díky kterým pochopíte, co vlastně chcete

37

#593

Dnešní rada

Cestování
Sedm tipů, díky kterým zážitky z dovolené jen tak nezapomenete

25

#592

Dnešní rada

Lifehack
Stop rutině. Dnes dělejte věci jinak

20

#591

Dnešní rada

Práce
Proč je spánek základní kámen úspěšného podnikání

24

#590

Dnešní rada

Zdraví
Pokud jste ve stresu, stačí 30 sekund, tužka a papír

18

#589

Dnešní rada

Morning start
Kam ten spěch? Užívejte si pomalá rána

28

#588

Dnešní rada

Lifehack
Knižní tip: po kolika stránkách odložit knížku, která vás nebaví?

16

#587