Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Meditace
Proč by čtení knih měla být vaše priorita

50

#393

Až 22 procent Čechů nepřečetlo v minulém roce ani jednu knihu. Pro srovnání, roce 2013 to bylo procent 16. Důvody mohou být různé – od nedostatku času až po to, že volné chvíle prostě trávíme jinak.

Tak by to ale být nemělo. I když si možná myslíte, že knihy jsou přežitek, zvažte několik následujících faktů, které jen potvrzují, že čtení by stále měla být naše priorita.

–   Čtení knížek nám pomáhá zbavit se stresu. Tato studie ukázala, že je dokonce účinnější než procházka, poslouchání hudby, teplý čaj nebo hraní videoher. Vědci zjistili, že pouhých šest minut čtení může náš stres zmírnit až o dvě třetiny. Důvodem je podle nich to, že se při čtení musíme plně soustředit, na stres pak tedy nezbývá čas.

–   Čtenáři žijí déle. Na tuto zajímavou souvislost poukázala studie vydaná v odborném časopise Social Science and Medicine. Badatelé v ní přišli na to, že ti, kteří čtou alespoň půl hodiny denně, žijí v průměru o dva roky déle – důvodem může být právě méně stresu. Jiná studie zase zjistila, že čtení snižuje riziko demence.

–   Díky čtení jsme také v životě více spokojení. A není se čemu divit – čím více času strávíme s knihami, tím méně nám ho zbývá na to, abychom se stresovali. Knihy vám navíc umožní přenést se do jiné roviny, a odpočinout si tak od každodenních a někdy až přízemních starostí

–    Čtenáři fikce jsou také více empatičtí. Ukazuje se, že se zavřením knihy nepřestáváme čerpat její benefity. Příběhy jiných postav v knihách nám umožňují se do jejich rolí vciťovat, což nám pomáhá i v normálním životě. Díky tomu jsme totiž schopni druhé lépe chápat.

–    Knihy nám pomáhají bojovat s úzkostí a depresí, a jsou tak podobně účinné jako jiné formy terapie. Ne nadarmo je právě biblioterapie oblíbenou součástí léčby. Důvodem je i to, že při čtení získáváme náhled na to, jak podobné problémy řeší druzí.

Tak šup, vezměte si knížku do ruky a alespoň na půl hodiny se do ní začtěte. Jaké jiné výhody podle vás čtení má? Dejte nám vědět na jakbytlepsi@forbes.cz nebo v naší facebookové skupině. Mimochodem, už odebíráte náš newsletter?

Dnešní rada

Digidetox
Výzva: obědy bez telefonu

24

#392

Dnešní rada

Meditace
Dvacet otázek, které vám udělají v hlavě jasno

33

#391

Dnešní rada

Zdraví
Návod, jak nakupovat v second handech

22

#390

Dnešní rada

Jídlo
Proč byste jednou začas měli v restauraci zaplatit celou útratu

19

#389

Dnešní rada

Lifehack
Triky, jak si po seznámení pamatovat jména

16

#388

Dnešní rada

Práce
Věty, které by nikdy neměly zaznít při prezentaci

20

#387

Dnešní rada

Digidetox
Jak si udělat pořádek v digitálním životě

18

#386

Dnešní rada

Work-life balance
Jak nenosit špatnou náladu z práce domů

23

#385

Dnešní rada

Jídlo
Jak vám může sdílení jídla pomoci při vyjednávání

17

#384