Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Lifehack
Proč J. K. Rowling píše rukou a vy byste měli také

17

#475

Jedna z nejúspěšnějších spisovatelek všech dob se netají tím, že ke své kreativní práci nepoužívá počítač. Namísto toho píše koncepty v ruce a ty pak přepisuje na starém psacím stroji. A není jediná.

Toto jsou podle autorů, kteří na to jdou „postaru“, ty největší výhody „starých“ technologií, tedy psacího stroje a obyčejného papíru a pera:

Nic vás neruší

Kreativní psaní vyžaduje stoprocentní soustředění, které většinou počítač značně ohrožuje. Na druhé straně psací stroj či tužka s papírem mají jedinou funkcionalitu – psaní. Rowling se na Twitteru svěřila: „První dva Harry Pottery jsem napsala v ruce a přepsala na 10 let starém psacím stroji. Všechno, co spisovatel potřebuje, je talent a trocha inkoustu.“

Nemusíte se opravovat

I když většinu funkcí textových editorů při běžné práci vyhledáváme, když tvoříme příběh, je dobré nechat slova a myšlenky plynout přirozeně. Práce na počítači může být sice rychlejší, na druhou stranu vás nutí neustále měnit slova a formulace. A to i ve chvílích, kdy vlastně nevíte, jak bude výsledný příběh vypadat. Stephen King při psaní Pavučiny snů prohlásil: „Nejlepší textový editor je pero Waterman.“

Můžete v klidu přemýšlet

Novinář a spisovatel Robert Caro se nechal slyšet, že své několikasetstránkové knihy píše stále rukou a na stroji. Důvod? Může u psaní v klidu přemýšlet, protože ho nic netlačí zbytečně dopředu. „Takto píšu, abych se zpomalil a abych mohl přemýšlet.“ Navíc se ukazuje, že psaní rukou má pozitivní dopady na naše vnímání a paměť, která se díky tomu zlepšuje.

Opravdový pocit z práce

Nejlepším měřítkem toho, jak vám jde práce od ruky, je hmatatelný výsledek. Don DeLillo, americký spisovatel a dramatik, píše na stroji právě proto. Psaní na počítači je podle něj příliš jednoduché, zatímco psaní na stroji vyžaduje větší fyzické úsilí. Posouvání řádků a výměna papíru mu pak připomínají, kolik práce reálně udělal. „Psaní na stroji se má k psaní na počítači jako zápas pěstmi k podání ruky,“ doplňuje.

Jste kreativnější

Se slovy na papíře se pracuje lépe než v textovém editoru. Totéž platí pro myšlenky.  Přepisování, výměna slov nebo přesouvání pasáží jsou totiž s papírem o poznání jednodušší. Možná si mezi změtí písmenek všimnete souvislosti, která by vám ve Wordu unikla.

Příště, až budete psát něco, co vyžaduje kreativitu a soustředění, vytáhněte psací stroj nebo alespoň papír a pero. Uvidíte, že se vám bude pracovat o poznání lépe, i když ve výsledku budete stejně muset výtvor přepsat do elektronické formy.

Dnešní rada

Práce
Výzva: Týden bez zrušených schůzek

17

#474

Dnešní rada

Lifehack
Nemáte čas na přátele? Dejte si kávu na dálku

15

#473

Dnešní rada

Cestování
Nevíte, kdo jste? Odjeďte do zahraničí

30

#472

Dnešní rada

Peníze
Jak a kam přispět na katedrálu Notre-Dame

11

#471

Dnešní rada

Jídlo
Uspořádejte si kuchyň jako profesionální šéfkuchaři

16

#470

Dnešní rada

Lifehack
Pravidlo 50/50, které vám posílí paměť

22

#469

Dnešní rada

Lifehack
Web pro ty, kteří už nedokážou napsat ani písmenko

14

#468

Dnešní rada

Peníze
Jarní výzva, díky které si ušetříte na letenku

24

#467

Dnešní rada

Lifehack
Co dělat, aby vám bazalka ze supermarketu vydržela déle než týden

12

#466