Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Morning start
Proč je dobré začínat každé ráno vždy stejně

25

#183

Podle zakladatelky meditační platformy Zenbrainlab Dani Gordon je ranní rituál klíčový, pokud chceme být během dne produktivní. Psycholog Ron Friedman pak tvrdí, že první tři hodiny dne rozhodují o tom, jak bude vypadat jeho zbytek. A pokud máme rituál, budeme mít svůj den podle něj lépe pod kontrolou. A to nehledě na to, jestli budeme ráno meditovat, nebo se jen co nejrychleji vypravíme do práce. Důležité je zkrátka začít každý den stejně.

Tohle jsou největší výhody ranního rituálu:

  • Posilování disciplíny– pokud se každý den probudíte ve stejnou hodinu a začnete stejně, cvičíte svou kázeň. A když se vám to povede opravdu každý den – včetně víkendu – dodržet, uvidíte, že budete více motivovaní k jiným pracovním aktivitám.
  • Čas jen pro sebe– můžete vstát předtím, než vstanou všichni ostatní členové domácnosti, a vychutnat si tak chvilku jen pro sebe.
  • Méně rozhodování – být spontánní sice není od věci, ale komu se chce každý den ráno přemýšlet nad tím, co si dá k snídani? Méně rozhodování, které ráno budete muset udělat, se rovná větší energii na rozhodování během dne.
  • Větší produktivita– chaotická rána často vedou k tomu, že necháme běh dne, aby rozhodoval za nás. S ranním rituálem budete tempo dne určovat vy.

Co byste mohli tedy ráno dělat? Tady je několik možných cest:

  • Meditace –nemusí být dlouhá, zkuste třeba tu, kterou praktikuje CEO Microsoftu. Ta zabere maximálně pět minut.
  • Příjemná aktivita– vezměte si do ruky knížku a věnujte 10 minut čtení. Tato studie například zjistila, že i krátká četba snižuje pocity stresu.
  • Pohyb– jděte se projít, zaběhat si nebo si dejte krátké ranní cvičení. Nastartuje to nejen vaše tělo, ale i vaši mysl.
  • Sladká snídaně– dejte si k snídani kávu a něco dobrého. Pozitivní vstup do nového dne = pozitivní den.
  • Zkuste něco vymyslet– ukázalo se, že jsme více kreativní ve chvíli, kdy naše mozky nepracují na plné obrátky. Ráno tak může být vhodná doba pro to, udělat něco kreativního.

Pokud se doma ráno nechcete příliš zdržovat, nevadí. Ranní rituál může klidně spočívat i v tom, že rychle vstanete, uděláte vše, co je třeba, a vyrazíte hned do práce. Zkrátka a dobře začněte ráno vždy stejně, a staňte se tak pány svého dne.

Dnešní rada

Spánek
Kolik hodin denně bychom měli spát?

29

#182

Dnešní rada

Vztahy
Jak často mít doma sex?

21

#181

Dnešní rada

Vztahy
Mít kamarády je důležitější, než si myslíte

28

#180

Dnešní rada

Práce
Co udělat, aby vás to v práci přestalo štvát

19

#179

Dnešní rada

Jídlo
Jezte jako Ital nebo Japonec

19

#178

Dnešní rada

Work-life balance
Proč byste měli denně luštit křížovky?

20

#177

Dnešní rada

Meditace
Jak vlastně správně dýchat?

29

#176

Dnešní rada

Organizace
Vyhraďte si čas na prokrastinaci

16

#175

Dnešní rada

Jídlo
Vinné triky, které musíte znát

23

#174