Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Práce
Rada pro ty, kteří neumějí říkat ne další práci

21

#427

Kývnete na něco ještě předtím, než se nad tím pořádně zamyslíte? Berete si zbytečně moc práce a nemáte čas na věci, na kterých záleží vám? Je vám hloupé ostatní odmítnout, protože nechcete vypadat, že o ně nebo jejich záležitosti nemáte zájem?

Pokud jste si alespoň za jednu z otázek odpověděli ano, řiďte se jednoduchou radou spisovatele Brada Stulberga, autora knihy Peak Performance: Take Advantage of the New Science of Success.

Ta zní: Předtím, než na něco kývnete, položte si jednu z následujících otázek: Když teď věc přijmu, čemu jinému ve svém životě říkám ne? Pokud se teď rozhodnu, že do toho půjdu, na co jiného mi nezbude čas? Co si dobrovolně odsouvám na druhou kolej?

Podle psychologa Steva Peterse tím porazíte svého „vnitřního šimpanze“,  tedy nepříliš přemýšlející část mozku, která se rozhoduje spíše instinktivně než podle rozumu a která může být naprogramovaná tak, aby neustále přijímala nové výzvy. I přesto, že v sobě máme i „vnitřního člověka“, šimpanz se většinou ozývá rychleji. Proto předtím, než za vás odpoví ano, je nutné ho umlčet racionální částí mozku. A to se vám povede právě díky výše zmíněným otázkám.

I když jsou nové výzvy většinou fajn, můžete kvůli nim někdy zapomenout nebo oželet věci, na kterých záleží daleko více. Přemýšlíte, zda vzít nový projekt v práci? Napřed si ujasněte, zda vám stojí za to, že následující týdny neuvidíte děti tak často a že budete muset zrušit plánovaný víkend s kamarády.

Příště se tedy nenechte strhnout, vezměte si před neuváženým souhlasem chvíli na rozmyšlenou a zamyslete se nad tím, zda vám to za to stojí. Protože někdy svým souhlasem možná říkáte ne důležitějším věcem.

Dnešní rada

Práce
Jak poznat, že byste měli v práci zpomalit

25

#426

Dnešní rada

Meditace
Desetiminutové cvičení, díky kterému budete v menším stresu

23

#425

Dnešní rada

Lifehack
Nákupní schéma, podle kterého byste se měli řídit

29

#424

Dnešní rada

Digidetox
Aplikace, které vás hodí do zenu

20

#423

Dnešní rada

Plánování
Co dělat, když na vás nefunguje dánské hygge

17

#422

Dnešní rada

Práce
Jak trávit pauzy, abyste si opravdu odpočinuli

24

#421

Dnešní rada

Organizace
Osvojte si slow motion multitasking

24

#420

Dnešní rada

Práce
Proč byste měli vyzkoušet tiché mítinky

20

#419

Dnešní rada

Cestování
Tipy, jak cestovat zeleně

22

#418