I přes vaše nepopiratelné superschopnosti na světě existují věci, které svým chováním/jednáním/přístupem neovlivníte. Budou se dít bez ohledu na vaši vůli a jediné, co ve vztahu k nim můžete změnit, je vaše perspektiva.
Buďme konkrétnější. Společnost, ve které pracujete, se z kapacitních důvodů stěhuje na místo, kam budete dojíždět dvakrát déle. Reagovat můžete trojím způsobem – buď fakt přijmete, nebo se rozhodnete, že vám tato práce za tak dlouhé ranní cesty nestojí, a začnete hledat jinde, anebo budete nad nastalou situací lamentovat, protože si stávající pozici chcete udržet.
Nebo jinak. Letadlo, na které čekáte, má zpoždění a vám s velkou pravděpodobností uletí navazující spoj. Opět to můžete řešit rovnou – třeba tak, že se pokusíte najít jiný let – nebo můžete nadávat na to, jak špatné dané aerolinky jsou. Anebo v klidu vyčkáte a uvidíte, jak se situace vyřeší.
Asi tušíte, který z přístupů je v obou případech správný – ten, kdy si nestěžujete a situaci v klidu přijmete. Protože upřímně, co jiného vám zbývá.
Jakmile se dostanete do situace, která nenastala vaší vinou, je nutné si uvědomit, jak si s ní vy sami můžete poradit, připomíná autorka knihy 13 Things Mentally Strong People Don’t Do Amy Morin.
Pokud s ní můžete něco dělat, udělejte to, pokud ne, nestresujte se jí a berte ji naopak jako příležitost – třeba si dočíst knížku na letišti nebo objevit část města, kde budete nově pracovat.
Stresovat se věcmi, které nemůžete ovlivnit, je totiž podle Morin nejen vyčerpávající, ale hlavně frustrující. Když máte prostředky, jak vzniklé trápení vyřešit, použijte je, jinak se zhluboka nadechněte a přemýšlejte, jak z dané situace získat co nejvíc. I když se zpočátku jeví jen negativně.