Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Peníze
S těmi nejběžnějšími věcmi trávíte nejvíce času, tak do nich investujte

35

#415

Je to totiž dlouhodobě nejvýhodnější. I když se nás všichni okolo snaží přesvědčit, že peníze navíc bychom měli investovat do cesty kolem světa nebo do nové technologické vychytávky, je dobré řídit se podle následující poučky: Investujte do věcí, se kterými trávíte nejvíce času.

Možná se vám bude zdát, že je to rada, kterou by vám dali vaši rodiče. Zkuste se ale zamyslet nad následujícími otázkami:

Vím, kde trávím nejvíce času?

Všichni to máme asi tak nějak podobně – osm hodin denně jsme v práci, minimálně sedm hodin spíme a zbytek věnujeme blízkým nebo koníčkům. Nabízí se proto otázka: Není lepší peníze navíc investovat právě do činností, kterým během dne věnujeme nejvíce času? Tak například – není načase přestat si odpírat lepší pracovní notebook nebo židli, když s nimi pracujete skoro třetinu dne? Není dobré investovat do nové matrace, i když to asi není tak „sexy investice“ jako třeba letenky na Bali?

Na kolik to vyjde, když to rozpočítám na hodinu?

Vezměme si následující příklad: investujete 10 tisíc do nové, pohodlné pracovní židle. Dejme tomu, že jste neměli na výběr, protože pracujete z domova a nemáte zaměstnavatele, který by to vzal na sebe. Pokud na ní strávíte alespoň sedm hodin denně pět dní v týdnu, za rok vás vyjde jedna hodina sezení na 5,50 koruny. Jestli ale stejných 10 tisíc dáte dejme tomu do herní konzole, kterou využijete maximálně dvakrát v týdnu jednu hodinu, po roce za 60 minut používání zaplatíte téměř 100 korun. Vidíte ten rozdíl?

Neodkládám investici jen proto, že není dostatečně sexy?

Ano, nové gumy na auto, které potřebujete ke svému podnikání, nejsou tak atraktivní investicí jako špičkové hodinky. Rozdíl je ale ten, že se vám jejich koupě z dlouhodobého hlediska vyplatí daleko více.

Předtím, než do něčeho investujete, se sami sebe zeptejte, zda není na seznamu něco, co by vám udělalo do budoucna lepší službu, a zvažte, jestli do důležitých věcí neinvestujete jen proto, že zkrátka nejsou tak atraktivní.

#414

Dnešní rada

Plánování
Jak nepolevit z dobrých návyků

22

#413

Dnešní rada

Lifehack
John Oliver radí, jak se vypořádat s neustálým přísunem informací

18

#412

Dnešní rada

Nezařazené
Nejste empatičtí? Tak to natrénujte

20

#411

Dnešní rada

Plánování
Valentýnská rada pro spokojený vztah: Láska není všechno

19

#410

Dnešní rada

Vztahy
Proč byste měli ostatním přestat říkat, že máte moc práce

22

#409

Dnešní rada

Motivace
Jaká byla ta nejlepší rada, kterou jsem kdy dostal? Odpovídá výběr 30 pod 30

24

#408

Dnešní rada

Práce
Proč byste neměli pracovat jako Elon Musk

17

#407

Dnešní rada

Zdraví
Kupujte oblečení z přírodních materiálů

16

#406