Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Lifehack
Sedm tipů, jak se zlepšit ve scrabblu

21

#458

Scrabble není obyčejná desková hra. Je to hra, která vyžaduje strategii, a pokud chcete svého soupeře dostat, tak i značnou přípravu. Tady je několik tipů od členů České asociace Scrabble, které by měly vaši hru pozvednout o několik levelů výše.

–     Naučte se dvou- a třípísmenná slova. Xu, ďé nebo . Profesionální hráči je mají nastudovaná všechna, protože jim umožňují zbavovat se písmen, která nejsou pro tvorbu českých slov tak vhodná. Navíc pokud budete opravdu v úzkých, vždy najdete v poli místo, na kterém se dá vytvořit krátké slovo. Cvičit si je můžete se slovníkem nebo na webu scrabblex.cz.

–      Pilujte češtinu. Ne náhodou se stal v roce 1997 mistrem České republiky ve scrabblu písničkách Jaromír Nohavica. Znalost slov, přechodníků, odborných výrazů, tvarů sloves, to vše vám může při hře pomoci. Při tréninku tedy není od věci luštění křížovek, anagramů nebo čtení knih.

–     Některá písmenka se vyplatí si nechat. Pokud zrovna nemáte připravené bingo (tedy slovo ze všech sedmi písmen, za které dostanete 50bodovou prémii), existují písmenka, která je dobré si šetřit. Zejména ta, se kterými můžete vytvořit přípony nebo předpony k již zahraným slovům. Dobré je schovat si písmenka u, v, s, z na předpony a písmena u a y nebo kombinace m a i na přípony. Stejně tak si šetřete příponu „ne“, se kterou můžete rozšířit mnoho slov. Na škodu není ani ponechat si písmenka c a h, ze kterých uděláte hlásku ch.

–      S hodnotnými písmenky čekejte. Jestli máte ve výběru například písmeno x, je dobré strategicky vyčkat na chvíli, kdy ho budete moci umístit na prémiová pole, která automaticky zvyšují hodnotu celého tahu. Slovo „xu“ si tedy šetřete, až když ho bude možné umístit na červené pole.

–     Pokud máte špatná písmena, netrapte se. Profesionální hráči se shodují, že pokud jste měli špatný los, je lepší písmena vyměnit a jedno kolo vynechat. I když tak přijdete o body, třeba vám přijdou písmena na bingo.

–     Na závěr hry ucpávejte plochu. Ve chvíli, kdy se hra chýlí ke konci a vy jste ve vedení, je dobré hrací plochu ucpávat, například dvoupísmenkovými slovy. Důvod? Zabráníme tím soupeři, aby vám na poslední chvíli někam umístil bingo, které by mohlo zvrátit dosavadní průběh hry.

–     A poslední tip – na konci hry se snažte zbavit hodnotných písmen, která by vás ve finále mohla stát cenné body. Pokud vám na konci zbylo třeba právě písmenko x a vy ho nemůžete nikam umístit, je lepší si jej vyměnit.

Dnešní rada

Plánování
Je pátek odpoledne a vám se nechce pracovat. Co s tím?

20

#457

Dnešní rada

Práce
Zapomeňte na feedback. Vaši podřízení potřebují něco jiného

17

#456

Dnešní rada

Práce
Prokrastinujete? Tak si stáhněte tato rozšíření na Chrome

23

#455

Dnešní rada

Motivace
Proč byste se měli chtít zlepšit jen o jedno procento

12

#454

Dnešní rada

Vztahy
Zeptejte se babičky, co dělala, když jí bylo tolik co vám

17

#453

Dnešní rada

Morning start
Nesnášíte vstávání? Tak si stáhněte tento playlist

26

#452

Dnešní rada

Organizace
Návod, jak se nevěnovat zbytečnostem

22

#451

Dnešní rada

Cestování
Proč byste neměli na eskalátorech nikdy chodit

21

#450

Dnešní rada

Zdraví
Chyby, kterých se musíte jako běžci začátečníci vyvarovat

16

#449