Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Organizace
Sedm zásad, jak si vytvořit útulný domov

20

#258

I to, jak máme zařízený byt, ovlivňuje, jak se cítíme, tvrdí designérka a autorka knihy Joyful Ingrid Fetell Lee.

Ta říká: „V rámci zkoumání toho, jak vnější okolí přispívá k pocitům úzkosti, jsem zjistila, že aniž bychom si to uvědomovali, máme doma dobrovolně několik zdrojů, které nám mohou znepříjemňovat den.“

Pokud chcete mít útulný a pohodový domov, ve kterém se zbavíte pocitů úzkosti, dodržujte tyto zásady:

Utahujte

Jestli máte doma (stejně jako většina z nás) nábytek z Ikey, pravidelně u něj dotahujte šroubky. Není nic otravnějšího než kývající se knihovna, nestabilní stolek nebo viklající se stolička.

Zaoblete

Zkuste mít doma co nejvíce nábytku s oblými tvary a naopak zkuste minimalizovat nábytek s ostrými hranami. Lee je přesvědčená, že předměty s ostrými hranami v nás evolučně vyvolávají pocity strachu a nejistoty. Je jasné, že tento typ nábytku nemůžete eliminovat úplně, zkuste ale „zaoblit“ alespoň v místnostech, ve kterých chcete relaxovat.

Zjemněte

Nebojte se investovat do příjemných dek, koberců a jiných jemných látek, jako jsou ubrusy nebo záclony. Ty pomáhají prostor opticky zjemnit, ale také nám ve špatné náladě pomáhají uvolnit se.

Přidejte zelenou

Rostliny jsou podle Lee základem každého pohodového domova. Ukázalo se totiž, že pomáhají v boji proti stresu a že jsme díky nim i více produktivní.

Zjednodušte

Barevný nábytek se zábavnými potisky sice může být nápaditý, pokud je ho ale moc, zbytečně doma vytváří nechtěný chaos. Zkuste proto mít takových kousků jen pár a zbytek držet v minimalistickém stylu. Pro rozlišení toho, co je „jednoduchý“ a „komplexní“ nábytek, se podívejte na tento jednoduchý návod.

Vsaďte na minimalismus

A podívejte se na postupy Marie Kondo, jak vytřídit přebytečné množství věcí. Méně věcí = méně starostí + menší nepořádek. A to chcete.

Nebojte se opotřebování

Pokud se bojíte, že vám návštěva poškrábe skleněný konferenční stolek nebo že vám udělá kolečka na sedačce, investujte raději do materiálů, kterým používání sluší. Namísto skla zvažte třeba dřevo a místo saténových závěsů si pořiďte bavlněné nebo lněné.

Dnešní rada

Work-life balance
Nemáte čas cvičit? Nevadí, stačí sedm minut

20

#257

Dnešní rada

Práce
Co dělat, když nesouhlasíte s někým, kdo má větší moc než vy

20

#256

Dnešní rada

Lifehack
Jak se vzpamatovat z toho, že jste udělali hloupou chybu

21

#255

Dnešní rada

Lifehack
Co dělat, když vám došly všechny nápady

21

#254

Dnešní rada

Motivace
Měsíční výzva: Zažijte každý den něco nového

30

#253

Dnešní rada

Cestování
Jak být lepším (a méně otravným) turistou

20

#252

Dnešní rada

Organizace
Jak se podělit o domácí práce

16

#251

Dnešní rada

Motivace
Klíčem k úspěchu je neúspěch

20

#250

Dnešní rada

Cestování
Jak co nejlépe využít cestu do práce?

24

#249