Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Morning start
Školní rok je tady. Jak mít s dětmi co nejméně hektická rána

20

#246

Podle dětské psycholožky Fran Walfin je plynulý start dne klíčovou podmínkou pro budování rodinné důvěry a pocitu bezpečí. Mimo to bude každé ráno snesitelnější i pro vás, a vy se tak z každého rána nezblázníte. Tohle jsou podle Walfin kroky, které byste pro dosažení optimální ranní rodinné rutiny měli podniknout:

Zajistěte, aby měly děti dostatek spánku. Pro děti školního věku je ideální něco mezi 8 a 11 hodinami. Doktor Jerry Bubrick z Child Mind Institutu připomíná, že pokud se dítě dobře nevyspí, jsou s ním rána o to těžší. Jak podle něj docílit té správné rutiny? Nechte děti chodit spát i vstávat každý den stejně. Bez výjimek. Tedy i o víkendu.

– Připravte se den předem. Logicky ‒ čím více toho uděláte večer předtím, tím méně toho budete muset dělat během hektického rána. Nechte své děti připravit si tašku a vybrat si, co si vezmou na sebe. Pokud jsou na to ještě malé, udělejte to s nimi vy. Totéž platí pro svačiny. Nechte dítě vybrat si maximálně ze dvou variant, ať má pocit, že je součástí rozhodovacího procesu, radí Ben Bernstein. Třeba vám o to méně bude nosit týden staré svačiny v tašce.

– S dětmi si po pohádce promluvte. Zeptejte se jich, na co se další den nejvíce těší a čeho se naopak nejvíce bojí. Když odhalíte, v čem by mohl být problém jejich ranního záseku, už večer předem, snáze mu předejdete.

– Buďte první, kdo je ready. I když si můžete myslet, že je logické oblékat se paralelně s vašimi dětmi, podle Bubricka je nejlepší, když vy sami budete připraveni jako první. Vstaňte proto dřív a až pak vzbuďte děti.

– Ráno se ale napřed sami dobře nalaďte. Odbornice na mindfulness a meditaci Jacqueline Pirtle upozorňuje, že rodiče hrají zásadní roli v tom, s jakou náladou vkročí do nového dne jejich potomek. Tvrdí, že když z vás děti ráno cítí stres nebo nervozitu, pravděpodobně těmto pocitům také samy podlehnou. A když už jsme u toho, zkuste omezit křik na minimum. „Čím klidnější budete, tím odpovědnější budou vaše děti, připomíná Bernstein.“ Nemůžeme předpokládat, že děti budou spolupracovat, když si na nich vyléváme zlost. Navíc se pak naučí, že je normální křičet, když vše neklape na 100 procent.

– Vyhraďte si čas na společnou snídani. I kdyby to mělo znamenat, že vstanete všichni dřív. Tato rozsáhlá studie ukázala, že ty děti, které měly rodinnou snídani alespoň pětkrát do týdne, měly téměř poloviční pravděpodobnost obezity.

– A nakonec, nebojte se někdy rutinu porušit. Děti jsou děti a někdy se jim prostě nebude chtít připravit si věci na sebe dopředu. Místo toho, abyste na rutině nekompromisně lpěli, stanovte, kdy jindy to musí udělat. Tím, že budete neústupní, můžete ve výsledku vyvolat v dětech ještě více stresu. A toho přece chcete ráno co nejméně.

Dnešní rada

Motivace
Investujte svůj čas stejně uvážlivě jako peníze

19

#245

Dnešní rada

Jídlo
Jak zabránit tomu, aby vám zhnědlo avokádo

11

#244

Dnešní rada

Motivace
Zářijový restart. Víte, jak na něj?

30

#243

Dnešní rada

Cestování
Proč byste se měli přestat v kolonách lepit na auta před sebou

17

#242

Dnešní rada

Motivace
Pomoct si můžete sami aneb Co dělat, když nevíte, jak dál

18

#241

Dnešní rada

Práce
Proč byste měli posílat méně e-mailů

20

#240

Dnešní rada

Práce
Jak vycházet s blbci

32

#239

Dnešní rada

Cestování
Výzva: Posílejte z dovolené pohledy

18

#238

Dnešní rada

Lifehack
Jak se zbavit písničky, která vám hraje pořád dokola v hlavě

14

#237