Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Nezařazené
Srovnáváte se s ostatními? Tady jsou důvody, proč byste to neměli dělat

17

#300

Kolikrát jste si během minulého týdne mysleli, že je někdo lepší než vy? Kolikrát vás napadlo, že mají ostatní zajímavější životy? A kdy naposledy jste se kvůli tomu cítili špatně? 

Srovnávat se s ostatními je naprosto přirozené. Nesmí to ale překročit určitou mez, jinak nám to může škodit, a proto byste se to měli pokusit omezit. A říkáme „pokusit“, protože víme, že to bude ze začátku dost náročné. Až se ale příště při projíždění Instagramu nachytáte, že závidíte nebo že se s ostatními srovnáváte, vzpomeňte si na tyhle tři body:

‒     Je to lež. Dnes máme porovnávání „díky“ sociálním sítím ještě jednodušší. Myslete ale na to, že život tam je pouze dokonalá verze toho opravdového. Naučili jsme se sdílet jen to pozitivní a negativní pocity veřejně neventilovat. Uvědomte si, že to děláte nejen vy, ale i ten, se kterým se srovnáváte. Proto je tak jednoduché myslet si, že je osoba dokonalá a vy ne.

‒     Srovnáváte jablka a hrušky. Když se s ostatními poměřujeme, jen málokdy racionálně zvažujeme všechny důležité proměnné. Je ten člověk stejně starý jako já? Měli jsme stejné počáteční podmínky? Máme podobné časové možnosti? To všechno hraje roli. Myslete na to, že pokaždé, když se s někým porovnáváme, stavíme na misky vah něco úplně jiného. Nehledě na to, že se často měříme s lidmi, které vlastně vůbec neznáme, a pouze podléháme iluzi „má to on/a, budu to mít také“.

‒     Srovnávání má demoralizující efekt. Tato studie ukázala, že porovnávání se s něčím, co považujeme za nadprůměrné, nás může odradit od toho, abychom toho chtěli sami dosáhnout. A to přece není váš cíl.

Místo toho se příště zaměřte na to, zda to, co závidíte, opravdu chcete. Cítili jste se špatně, protože váš spolužák ze střední má pěkně nabitý LinkedIn? A závidíte, protože má kariéru, kterou chcete taky, nebo se z toho stresujete tak nějak proto, že cítíte, že byste to také měli chtít? Ujasněte si, jestli úspěchy druhých vůbec odpovídají vašemu životnímu přesvědčení a jestli nepodléháte iluzi, že můžete mít všechno.

Dnešní rada

Work-life balance
Výzva: Zvedněte hlavu a dívejte se nad sebe

27

#299

Dnešní rada

Zdraví
Proč bychom měli žít trochu víc jako Španělé

27

#298

Dnešní rada

Zdraví
Jak se v práci protáhnout, aby vás večer nebolela záda

15

#297

Dnešní rada

Peníze
Aplikace, bez které se s přáteli neobejdete

17

#296

Dnešní rada

Motivace
Výzva: Zažijte 100 šťastných dní

28

#295

Dnešní rada

Organizace
Zařizujete si byt? Tady je pár zásad, které byste měli dodržet

18

#294

Dnešní rada

Vztahy
Jak se konečně přestat pořád omlouvat

15

#293

Dnešní rada

Meditace
Jste nervózní? Vědci tvrdí, že vám pomůže tahle písnička

17

#292

Dnešní rada

Vztahy
Manipulativní techniky – jak je poznat a jak jim nepodlehnout

23

#291