Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Organizace
Systém pro neorganizované: bullet journaling

23

#376

Nejsou pro vás to-do listy to pravé? Nenašli jste ještě diář, který by vyhovoval vaší (ne)organizovanosti? Nevadí. Vyzkoušejte metodu bullet journaling, zkráceně BuJo, která vám ve vašich úkolech a plánech udělá pořádek. Nepotřebujete na ni diář, postačí vám obyčejný notes s prázdnými, nejlépe tečkovanými, stránkami. Tady je návod, jak na to:

– Začněte s indexem. Ten v celém systému představuje jakýsi „obsah“ vašeho diáře. Vyhraďte si na něj jednu až dvě dvoustrany. Vše, co dále do diáře zanesete, si pak zpětně napíšete do indexu – abyste věděli, kde máte věci hledat. Tak například, pokud bude měsíční plánování na leden na straně pět, mělo by se to ve vašem indexu objevit. Právě číslování stránek je v celém procesu důležité – díky indexu se vám v diáři bude lépe hledat. Do indexu si také můžete poznamenat, jaké odrážky budete u jednotlivých úkolů používat. Vypadat by mohl třeba nějak takhle:

– Dále si vytvořte roční plánovač neboli „future log“, kam si zaznamenáte všechny důležité akce/termíny/narozeniny, které vás v daném měsíci roku čekají. Nejlepší je, když si na to ve svém notýsku vyhradíte dvě dvoustrany, každou pro šest měsíců. Výhoda? To nejdůležitější, co vás čeká, budete mít hezky na začátku po ruce. Pokud se vám nechtějí míchat pracovní události s těmi osobními, vytvořte si „future log“ zvlášť pro práci a pro osobní život. Tato sekce slouží vlastně jako diář pro měsíce, které ještě nezačaly. Váš roční plánovač bude vypadat nějak takto: 

– Po ročním plánovači přichází na řadu měsíční přehled, kam si den po dni rozepíšete, co vás daný měsíc čeká – od důležitých akcí po deadliny v práci. Přehled můžete opět rozdělit na pracovní a osobní sekci, záleží na tom, kolik tomu chcete věnovat času. V tzv. „monthly logu“ by neměly chybět plány na celý měsíc – v tomto kroku je stačí vypsat obecně, nikoli konkrétně. U vás by to pak mohlo vypadat třeba takhle:

– Po měsíčním přehledu se konečně dostáváme k samotným denním úkolům. Ty si můžete označit následovně: úkoly puntíkem, akce kolečkem a obecné poznámky pomlčkou. Úkoly, které hoří ze všeho nejvíce, si ještě můžete vyznačit hvězdičkou, abyste je v celém seznamu nepřehlédli. Co je důležité – na konci měsíce projděte všechny úkoly a vyznačte si ty, které jste nestihli splnit. Pokud na takové narazíte, přesuňte si je do přehledu na další měsíc, který následuje hned za denním přehledem stávajícího měsíce, nebo do „future logu“.

Jelikož jste tvůrci obsahu vy sami, můžete si diář přizpůsobit svým potřebám – může obsahovat sekce typu „knihy, co si chci přečíst“, „myšlenky, které mě zarazily“ nebo „recepty, které chci uvařit“. Vše záleží na vás. Jen to pak všechno nezapomeňte zanést do indexu!

Kreativitě a organizovanosti zdar! Pro detailní návody mrkněte na tuhle stránku.

Dnešní rada

Motivace
Sedm věcí, které vás udělají lepšími

22

#375

Dnešní rada

Práce
Kam si sednout na poradě, aby vás všichni poslouchali

14

#374

Dnešní rada

Lifehack
Jak správně uskladnit vánoční světýlka?

15

#373

Dnešní rada

Lifehack
Když nevíte, co dělat, dejte si čaj

30

#372

Dnešní rada

Zdraví
Jeden důvod, proč se pravděpodobně sprchujete úplně špatně

24

#371

Dnešní rada

Organizace
Jak co nejlépe zlikvidovat vánoční stromeček

11

#370

Dnešní rada

Jídlo
Potraviny, které byste měli omezit, abyste pomohli planetě

25

#369

Dnešní rada

Práce
Co dělat, abyste se už nikdy nebáli promluvit na poradě

15

#368

Dnešní rada

Práce
Važte si rebelů v práci, díky nim víc přemýšlíte

34

#367