Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Organizace
Tři kroky, díky kterým se naučíte všechno, co chcete

32

#340

Americký fyzik, nositel Nobelovy ceny a popularizátor vědy Richard Feynman věděl, jak moc důležité je věcem rozumět opravdu do hloubky. Proto si vytvořil speciální systém učení, který by i vám měl pomoct chápat věci lépe a opravdu jim porozumět. Můžete ho aplikovat na cokoli, o čem se chcete dozvědět víc.

Vezměme si konkrétní příklad – čtete odborný článek o globálních dopadech mezinárodního obchodu a chcete mít jistotu, že vám neuniklo nic podstatného. Tady jsou kroky, podle kterých byste měli při čtení postupovat:

Krok 1

Vysvětlete problém osmiletému dítěti. Vezměte si čistý papír, nahoru si napište vaše téma a pokuste se ho v co nejméně větách popsat, jako byste o něm mluvili s osmiletým dítětem. Podmínkou je, abyste nepoužívali příliš složitá nebo odborná slova, která se objevovala v odborném textu. Čím jednodušší jazyk zvolíte, tím lépe. Myslete na to, že pokud byste papír dali své osmileté neteři, měla by všechno bez problému pochopit.

Krok 2

Projděte problém znovu. Pokud zjistíte, že nejste schopni vysvětlit věci jednoduše, nevadí. Alespoň tak objevíte místa, která vám samotným nejsou úplně jasná. V tomto kroku se proto vraťte zpět k původnímu textu a hledejte odpovědi na nezodpovězené otázky. Pokud identifikujete, kde máte vlastní limity, máte větší šanci do tématu proniknout. 

Krok 3

Čtěte nahlas. V tuhle chvíli byste měli mít před sebou papír s jednoduchým příběhem, který vysvětluje vaše zvolené téma. Ještě jednou se ujistěte, že neobsahuje žádné odborné výrazy nebo slova, která by se objevovala v primárním zdroji. Vezměte si papír do ruky a nahlas si přečtěte, co na něm máte napsáno.Pokud se někde zaseknete, je to dobrý indikátor nějaké nesrovnalosti. Jestli chcete mít opravdu jistotu, že jste téma pokryli dostatečně a že už se v něm orientujete, zkuste si najít posluchače (nejlépe právě toho osmiletého) a vše mu vysvětlete.

Feynman věřil, že testem toho, jak moc dobře něčemu rozumíte, je právě vaše schopnost předat znalosti někomu dalšímu.

Myslíte, že na vás bude metoda fungovat? A čemu se chcete dostat pod kůži vy? Napište nám na jakbytlepsi@forbes.cz nebo se o to s námi podělte v naší facebookové skupině. Mimochodem, už odebíráte náš newsletter?

Dnešní rada

Vztahy
Jak strašit děti, abyste jim nezpůsobili doživotní trauma

14

#339

Dnešní rada

Jídlo
Buďte vegany. Alespoň jeden den v týdnu

42

#338

Dnešní rada

Motivace
Podcasty, které by neměly uniknout vaší pozornosti

38

#337

Dnešní rada

Cestování
Věci, které byste si nikdy neměli zapomenout vzít na dlouhý let

22

#336

Dnešní rada

Motivace
Adventní výzva: Místo braní dávejte

23

#335

Dnešní rada

Práce
V práci nikdy nebudete stíhat. Tak se s tím smiřte

24

#334

Dnešní rada

Vztahy
Vezměte babičku na kafe. A dědu na pivo

27

#333

Dnešní rada

Vztahy
Otázka, díky které prolomíte ledy každé konverzace

23

#332

Dnešní rada

Motivace
Pět věcí, které byste měli udělat jinak, pokud se necítíte produktivní

27

#331