Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Práce
Trik na překonání prokrastinace: odpusťte si

16

#569

I když to možná nebude znít úplně intuitivně, prokrastinace, tedy chorobné oddalování práce na později, není záležitostí špatného time managementu.

Jak připomíná profesor psychologie a autor knihy Solving the Procrastination Puzzle (Jak vyzrát na prokrastinaci) Tim Pychyl, neschopnost přinutit se k práci má co dočinění s emocemi. To, že se vám nechce danou činnost dělat, může podle něj znamenat, že si dostatečně nevěříte, že jste z práce frustrovaní nebo že vám myšlenky na úkol nahánějí strach z neúspěchu. Proto se místo toho raději pouštíte do aktivit, jako je mytí oken nebo čištění zahlceného disku na počítači.

Problém je, že se negativním emocím nelze zcela vyhnout. Když prokrastinujete, přepadají vás výčitky svědomí a myšlenky o vlastní  neschopnosti. Naštěstí ale existuje způsob, jak se z prokrastinační smyčky vymanit a začít řešit to, proč se úkolu tak vehementně vyhýbáte.

Psycholog Michael Wohl doporučuje jednoduchou věc: odpustit si, že prokrastinujete. Ve svém experimentu se studenty přišel se zajímavým zjištěním: ti, kteří si po prokrastinování před prvním testem odpustili, odkládali učení před druhou zkouškou méně. 

„Když si studenti prokrastinování prominuli, dokázali překonat pocity viny a soustředit se na následující zkoušku,“ doplňuje Wohl. Jinými slovy, když si přestali vyčítat, že učení odkládali, byli více schopni soustředit se na to, proč prokrastinovat vůbec začali.

Jakmile si uvědomíte, proč se dané aktivity bojíte, můžete problém začít řešit. Když se ale k tomu všemu budete utápět ve výčitkách, z místa se nepohnete.

Pokud tedy dnešní radu čtete jen proto, abyste nemuseli pracovat, nesypte si popel na hlavu. Odpusťte si a začněte přemýšlet, proč se vám do dané aktivity tak nechce.

Dnešní rada

Cestování
Chcete si dovolenou užít? Zahrajte si na reportéry

14

#568

Dnešní rada

Práce
Šedesátivteřinové pravidlo, které oživí každý mítink

13

#567

Dnešní rada

Lifehack
Co dělat, aby se vám při důležitých vystoupeních netřásl hlas

13

#566

Dnešní rada

Práce
Pět způsobů, jak zlepšit vztah se svým šéfem

9

#565

#564

Dnešní rada

Cestování
Nejlepší čtení na dovolenou? Knížka z místa, kam jedete

10

#563

Dnešní rada

Techhack
Aplikace, bez kterých se v létě neobejdete

15

#562

Dnešní rada

Motivace
Řešte jen věci, se kterými můžete něco dělat

25

#561

Dnešní rada

Plánování
Dýchací cvičení, díky kterému se budete lépe rozhodovat

14

#560