Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Peníze
Triky, díky kterým ušetříte

30

#396

Dali jste si předsevzetí, že budete šetřit? A víte vlastně, jak na to? Tady je několik tipů, díky kterým by vám mělo v peněžence zbýt na konci měsíce více.

Jeden den bez utrácení

Klíčem k tomu, abyste neutráceli tolik, je vědět, za co vlastě normálně peníze dáváte. Zkuste si proto dát jeden den zcela bez výdajů. Věřte, že během dne, kdy nebudete moct vytáhnout peněženku, pochopíte, jak často a při jakých příležitostech ji normálně používáte.  

Zrušte jednu věc

Podívejte se na výpis z účtu a zkuste najít položku, za kterou utrácíte pravidelně a bez které byste se zároveň obešli. Co třeba ranní káva? Nebo předplatné časopisu, který nikdy ani neotevřete? Nepředplácíte si náhodou také nějakou internetovou televizi, na kterou se díváte jen zřídka? Výdaji se proberte a jednu položku na svém seznamu zcela zrušte.

Nebo omezujte postupně

Pokud se vám z představy rána bez kávy nedělá dobře, udělejte kompromis a kávu si alespoň nekupujte každý den. To samé můžete aplikovat třeba na pracovní obědy nebo na večeře s partnerem – nemusíte si je odepírat vždy, jen si určete dny (na začátek třeba jeden nebo dva v týdnu), kdy si je odpustíte, nebo si naopak stanovte dny, kdy je budete podnikat. Uvidíte, že se vám díky tomu stanou vzácnějšími, a vy se na ně tak budete více těšit.

Založte si spořicí účet

A posílejte si na něj všechny uspořené peníze. Výhoda? Peníze nebudete mít vždy po ruce, takže lehkovážné utrácení vám už většinou neprojde. Nejlepší je zařídit si účet u jiné banky, než u které máte ten běžný, protože posílání peněz mezi nimi nebude tak jednoduché.

Soustřeďujte se na „velkou trojku“

Tedy na výdaje za bydlení, dopravu a jídlo. Pokud si chcete ušetřit třeba na cestu kolem světa, tyto tři položky musíte pečlivě sledovat – jsou to totiž ty, za které dáváme ze svých příjmů vůbec nejvíc. Na potraviny si můžete stanovit limity, třeba 400 korun/týden/osoba. Na výdaje za dopravu si také můžete stanovit limity nebo můžete začít přemýšlet o tom, že budete využívat hromadnou. A co se týče bydlení, pokud chcete šetřit opravdu moc, zvažte třeba, že si k sobě nastěhujete spolubydlícího.

Dnešní rada

Work-life balance
Páteční výzva: zatancujte si

23

#395

Dnešní rada

Motivace
Proč musíte jednou začas vystoupit z komfortní zóny

26

#394

Dnešní rada

Meditace
Proč by čtení knih měla být vaše priorita

50

#393

Dnešní rada

Digidetox
Výzva: obědy bez telefonu

24

#392

Dnešní rada

Meditace
Dvacet otázek, které vám udělají v hlavě jasno

33

#391

Dnešní rada

Zdraví
Návod, jak nakupovat v second handech

22

#390

Dnešní rada

Jídlo
Proč byste jednou začas měli v restauraci zaplatit celou útratu

19

#389

Dnešní rada

Lifehack
Triky, jak si po seznámení pamatovat jména

16

#388

Dnešní rada

Práce
Věty, které by nikdy neměly zaznít při prezentaci

20

#387