Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Lifehack
Triky, jak si po seznámení pamatovat jména

16

#390

Určitě se vám to někdy stalo – seznámili jste se s někým novým, byli myšlenkami trochu jinde a jméno, kterým se vám druhý představil, jste okamžitě zapomněli. Co dělat, aby se vám to už nestávalo? Tady je několik jednoduchých tipů, jak se znovuseznamování a trapným otázkám na jméno příště vyhnout:

– Jméno hned po představení zopakujte. Experiment lingvisty Victora Bouchera ukázal, že si slova lépe pamatujeme, pokud je ihned zopakujeme. Až se vám tedy někdo příště představí, řekněte: „Také mě moc těší, [jméno].“ Nejlépe funguje, pokud jméno zopakujete směrem k někomu dalšímu – tak třeba poděkujte člověku, který vás s dotyčným představil: „Díky, že jsi mě s [jméno] seznámil/a.“

– Pak položte otázku. Jedním z důvodů, proč si nejsme jména druhých schopni zapamatovat, je fakt, že začneme mluvit o sobě. Jak tomu předejít? Jednoduše – hned po představení položte druhému otázku, a vytvořte si tak prostor pro zapamatování jména v kontextu.

– Nebo si dejte si kávu. Tento pokus ukázal, že si pamatujeme lépe, pokud se po učení odměníme kávou. Pokud toho využijete ve svůj prospěch, zvýšíte šance, že vám jméno jen tak z hlavy nevypadne.

– Představujte si. Ano, čtete správně. Poté, co se vám druhý představí, si zkuste v hlavě pohrát s jeho/jejími nejvýraznějšími atributy. Příklad: potkáte Annu s oranžovými vlasy. Představte si Annu s mrkvemi místo vlasů a pokuste se si tento obrázek v hlavě uchovat. Čím bizarnější představa, tím lépe.

– Spojujte. Příklad: potkáte Matěje. Vzpomeňte si na Matěje z dětství nebo ze školy a zkuste si jejich obrázky spojit dohromady. Uvidíte, že když si jméno dáte dohromady s někým, koho už znáte a máte jeho jméno dobře zafixované, tím lépe si ho v budoucnu vybavíte.

– A hlavně – soustřeďte se. Klíčem ke všemu je samozřejmě plné soustředění. Pokud tedy víte, že vám zapamatování jmen dělá problémy, věnujte jim o to větší pozornost. No a pokud si i přes to všechno jméno nezapamatujete, podívejte se na tyhle triky, jak z druhého jméno znovu dostat.

Dnešní rada

Práce
Věty, které by nikdy neměly zaznít při prezentaci

20

#389

Dnešní rada

Digidetox
Jak si udělat pořádek v digitálním životě

18

#388

Dnešní rada

Work-life balance
Jak nenosit špatnou náladu z práce domů

23

#387

Dnešní rada

Jídlo
Jak vám může sdílení jídla pomoci při vyjednávání

17

#386

Dnešní rada

Lifehack
Už vás nebaví filtry? Roční výzva, díky které budete lépe fotit

37

#385

Dnešní rada

Meditace
Proč byste měli oprášit staré dobré deskovky

12

#384

Dnešní rada

Jídlo
Proč byste si měli dát obědovou pauzu jako Norové

18

#383

Dnešní rada

Plánování
Pět nejžádanějších dovedností podle LinkedInu a jak na nich zapracovat

28

#382

Dnešní rada

Meditace
Naše kapacita je omezená. Tak se nestresujte zbytečnostmi

47

#381