Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Plánování
Valentýnská rada pro spokojený vztah: Láska není všechno

20

#408

Už o tom všichni zase mluví: Valentýn. I když svátek zamilovaných raději slavíte v květnu nebo vůbec, přečtěte si, co o lásce, která se má dnes oslavovat, říká autor knihy The Subtle Art of Not Giving a Fuck Mark Manson na svém blogu.

„V naší kultuře jsme si zvykli lásku idealizovat. Bereme ji jako nějaký ušlechtilý lék na všechny životní problémy. Filmy, příběhy a historie ji oslavují jako náš nejdůležitější cíl, řešení veškeré bolesti a příkoří. A protože si lásku idealizujeme, tak ji přeceňujeme,“ píše Manson.

Problém je podle něj hlavně v tom, že se na lásku díváme spíše optikou hitu Beatles „All You Need Is Love“ namísto toho, abychom ji chápali spíš jako písničku Trenta Reznora a jeho kapely Nine Inch Nails s názvem „Love Is Not Enough“.

„Pokud stejně jako Reznor věříme, že láska není všechno, chápeme i to, že zdravé vztahy potřebují víc než pomíjivé emoce a vášeň. Chápeme, že na světě a ve vztazích jsou důležitější věci než být zamilovaný.“ Jde totiž také hlavně o respekt, důvěru a pokoru.

Proč láska není všechno? Manson pro to uvádí hned tři důvody:

–      Láska neznamená kompatibilitu. To, že k někomu chováte hluboké city, ještě neznamená, že si budete rozumět v dlouhodobém vztahu. Jestliže láska je proces emocionální, kompatibilita stojí na čistě logických a racionálních základech. Úplně běžně se totiž zamilováváme do lidí, kteří se k nám nechovají tak, jak by měli, a kteří se k nám vlastně vůbec nehodí. Láska sice může být základem stabilního vztahu, sama o sobě ho ale nezaručuje.

–      Láska nevyřeší vztahové problémy. Pokud máte ve vztahu nějaký zásadnější problém, nespoléhejte na to, že ho vyřeší city. Možná se kvůli nim nebudou zdát problémy tak velké, jak ve skutečnosti jsou, ale pokud jde o jejich řešení, musíte vždy přepnout do racionální roviny.

–      Kvůli lásce se nemusíte obětovat. Lásku bychom mohli chápat i jako ochotu ustoupit druhému. „Otázka, kterou si ale pokládáme málokdy, je, co všechno tím ztrácíme a jestli to za to stojí,“ tvrdí Manson. Dělat ve vztahu kompromisy je naprosto běžné, pokud ale ve svazku ztrácíme důstojnost, hlas nebo vlastní identitu, je to problém.

Jak se tedy podle Mansona vyvarovat vcelku pochopitelného a běžného „zkreslení láskou“? Řešením by mohl být „test přátelství“. Položte si tedy tuto otázku:

Toleroval/a bych to, co snáším u partnera, i u svých kamarádů? Byli by moji kamarádi pořád přáteli, kdyby se ke mně chovali stejně jako můj partner? Pokud ne, je načase zamyslet se nad tím, zda jste zkreslení láskou nepodlehli.

Na závěr Manson dodává: „Láska není jedinečná. Láska není speciální. Ale respekt k sobě samému je. Stejně tak jako důstojnost a schopnost druhým věřit.“

Tak dnes spíš místo lásky oslavte se svou drahou polovičkou vzájemný respekt a důvěru. Protože i když je láska v našem životě důležitá, sama o sobě nestačí.

Dnešní rada

Vztahy
Proč byste měli ostatním přestat říkat, že máte moc práce

22

#407

Dnešní rada

Motivace
Jaká byla ta nejlepší rada, kterou jsem kdy dostal? Odpovídá výběr 30 pod 30

25

#406

Dnešní rada

Práce
Proč byste neměli pracovat jako Elon Musk

17

#405

Dnešní rada

Zdraví
Kupujte oblečení z přírodních materiálů

16

#404

Dnešní rada

Meditace
Výzva: přečtěte svůj oblíbený příběh

17

#403

Dnešní rada

Work-life balance
Co udělat, abyste po víkendu přicházeli do práce šťastnější

26

#402

Dnešní rada

Zdraví
Bolí vás oči z počítače? Vyzkoušejte pravidlo 20-20-20

20

#401

Dnešní rada

Práce
Nebojte se prokrastinování. I při něm můžete něco udělat

21

#400

Dnešní rada

Zdraví
Co dělat, aby byla vaše plastová stopa co nejmenší

25

#399